FacebookTwitterRSS
19 Eylül 2018, 22:42

Oktay Sinanoğlu hayatını kaybetti

oktay-sinanoglu-hayatini-kaybetti

ANKARA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dünyaca tanınmış Türk bilim adamı Oktay Sinanoğlu'nun vefat haberini ,sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından duyurdu.

Çavuşoğlu, "Prof. Oktay Sinanoğlu'na Allah'tan rahmet diliyorum. Cenazesinin ülkemize nakli için Miami Başkonsolosluğumuz gereken işlemleri takip ediyor" açıklamasını yaptı.

"Türkiye'nin Einstein'ı" olarak adlandırılan Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, ABD'nin Miami kentinde kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alınmıştı.

Oktay Sinanoğlu için oluşturulan Facebook sayfasından yapılan duyuruda da "Sayın hocamız, değerli bilim adamı, ülkemizin gururu, onuru, Türkçe savaşçısı, ülkesine ve milletine aşık Oktay Sinanoğlu gece saat 03.00 sıralarında vefat etmiştir. Hocamıza Allah'tan rahmet, başta eşi Dilek Sinanoğlu olmak üzere tüm sevenlerine baş sağlığı dileriz" ifadesi yer aldı.

"Bilim dünyasında çığır açmıştı"

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Sinanoğlu'nun vefatı dolayısıyla yayımladığı mesajda, bilim dünyasına yaptığı hizmetlerle adından sıkça söz ettiren Oktay Sinanoğlu'nun vefatından büyük üzüntü duyduğunu ifade etti.

Sinanoğlu'nun, genç yaşta aldığı profesör unvanı ile Türk Einstein'ı olarak bilindiğini belirten Çiçek, şunları kaydetti:

"Merhum Sinanoğlu, çözdüğü bilimsel problemler ve kuramları ile bilim dünyasında çığır açmış çok değerli bir bilgindi. Türkçemizin yaşatılması, bilim dili olarak kullanılması ve milli kimliğimizin korunması konusunda da hassasiyetlerini toplumla paylaşan merhum Sinanoğlu’na Allah’tan rahmet, yakınları ve böylesine değerli bir bilim insanını kaybetmekten dolayı Türk milletine başsağlığı diliyorum."

Muhabir: Meltem Uzun-Ali Hakan Der

Kayıt Tarihi  : 20 Nisan 2015 13:39
Güncelleme Tarihi : 20 Nisan 2015 13:43

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari