FacebookTwitterRSS
23 Eylül 2018, 08:36

Türkiye'de ilk defa "Karakurt" görüntülendi

turkiyede-ilk-defa-karakurt-goruntulendi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Meslek Yüksekokulu Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü Öğretim Görevlisi Yasin İlemin, Türkiye'de ilk defa bir karakurtun görüntülendiğini bildirdi.

...

MUĞLA 

 Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Meslek Yüksekokulu Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü Öğretim Görevlisi Yasin İlemin, Türkiye'de ilk defa bir karakurtun görüntülendiğini bildirdi.

İlemin, 2004'ten bu yana yürüttüğü yaban hayatı ve yırtıcı memeli türlerine yönelik çalışmalar kapsamında Türkiye'de ilk defa melanistik (siyah renklenme) karakurdu, foto kapan ile görüntüledi.

Türün popülasyonunun tehlikeye atılmaması için il ve bölgenin tam yerini açıklamayan İlemin, yaptığı açıklamada, bilinçsiz avcılardan endişe duyduklarını dile getirdi.

İlemin, "Maalesef Batı Anadolu'nun birçok ilinde bilinçsizce ve gelişigüzel her türlü yaban hayvanı avlanıyor. Özellikle yırtıcı türlerin avlanması ve ekosistemlerden çekilmesi ülkemiz yaban hayatı açısından olumsuz sonuçlar doğuracak ve doğal denge bozulacaktır" dedi.

Elde ettiği kaydın ülke için ilk tam melanistik kurt bireyi olduğunu vurgulayan İlemin, şöyle konuştu:

"Görüntüleme çalışmalarında elde edilen fotoğraf karesinden birkaç saniye sonra, muhtemelen dişisi olan normal post desenine sahip diğer kurt geçiyor. Bu bireyin ne derece koyu bir melanizme sahip olduğunu karşılaştırabilmek için iyi bir belge. Bilindiği gibi kurtlarda melanizm iki nedenden kaynaklanabilir; köpeklerle çok uzak geçmişte hibritleşme veya post renginden sorumlu genlerin doğal kombinasyonu sonucu olabilir. Bu çalışmayla ilgili detaylı makalemiz mart ayında yayınlanacak." (AA)
Kayıt Tarihi  : 13 Ocak 2014 14:42

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari