FacebookTwitterRSS
25 Eylül 2018, 01:28

Türkiye'deki kuş türlerinin yarısı Iğdır'da yaşıyor

turkiyedeki-kus-turlerinin-yarisi-igdirda-yas

Doğu'nun Çukurovası olarak adlandırılan Iğdır, Türkiye'deki kuş türlerinin yüzde 51'ine ev sahipliği yapıyor.

...

IĞDIR- Emrah Kocabey 

Doğu'nun Çukurovası olarak adlandırılan Iğdır, Türkiye'deki kuş türlerinin yüzde 51'ine ev sahipliği yapıyor.

Aras ve Karasu nehirleri gibi önemli su havzası ile mikroklima iklimine sahip olan Iğdır, binlerce kuş türünün uğrak yeri oldu. Üç ülkeye sınır olma özelliğine de sahip olan Iğdır'da, göç eden bazı kuşların zengin sulak alanlarda enerji topladıkları görülüyor.

Iğdır Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu, bölgede sulak alanlarının olması sebebiyle her yıl binlerce kuş türünün kente geldiğini ve buradan farklı ülkelere göç ettiğini belirtti.

Ağrı Dağı'nın tabanında oluşan gölcükler ve birçok sulak alanının olması sebebiyle kuşların burada kaldığını, Iğdır'ın Türkiye'deki kuş türlerinin yüzde 51'ine ev sahipliği yaptığını ifade eden Türkoğlu, şöyle devam etti: 

"En önemlisi ülke sınırını oluşturan Aras Nehri, çeşitli göçmen kuşların Iğdır'a mutlaka uğramasına yol açıyor. Yaban hayvanlar burada rahatlıkla yaşayabiliyor. Bunun en önemli nedeni çevresinde Doğal yaşamın sürdürülebilirliğine ev sahipliği yapan bir coğrafyada olmasından dolayı kuşlar burayı tercih ediyor. Bizde müdürlük olarak sürekli gözlemliyoruz. Doğal yaşamı korumaya çalışıyoruz. Özellikle ilimizde leylek eksik olmaz ve sürekli olarak her yerde görmek mümkün. Zaman zaman bazı sorunlar yaşasak da vatandaşlarımız bu konuda duyarlı davranıyorlar. Kış mevsiminde yüksek kesimlere kar yağdığında sürekli olarak yemleme çalışmalarımızı yapıyoruz." (AA)
Kayıt Tarihi  : 16 Aralık 2013 11:27

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari