FacebookTwitterRSS
26 Eylül 2018, 03:05

Yeni galaksi kümeleri keşfedildi

yeni-galaksi-kumeleri-kesfedildi

İngiliz bilim insanları, dünyadan 10 milyar ışık yılı uzaklıkta 4 yeni galaksi kümesi keşfetti.

...

ANKARA

Imperial College London Fizik Bölümü’nden Dr. David Clements’in başkanlığındaki ekip tarafından tanımlanan galaksi kümeleri, üniversitenin internet sitesinde bilim dünyasına tanıtıldı.

Avrupa Uzay Ajansı’na (ESA) ait Planck ile Herschel uydularından alınan verilerin birleştirilmesiyle keşfedilen kümelerin, yaklaşık 13,8 milyar yaşında olduğu bilinen evrenin 3 milyar yaşındaki görünümünü yansıttığı bildirildi.

Dr. Clements, keşfe ilişkin açıklamasında, şimdiye kadar bulunan en uzak galaksi kümesinin dünyaya 9 milyar ışık yılı uzaklıkta olduğunu ve evrenin 4,5 milyar yaşındaki halini yansıttığını belirtti.

Clements, “Yeni yaklaşımımız, bundan daha uzak mesafede bir kümenin varlığını ortaya çıkardı ve bunun da ötesine gidecek potansiyelin bulunduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bünyelerinde, çekim gücüyle birbirlerine bağlı çok sayıda galaksi barındıran galaksi kümeleri, evrendeki en büyük kütleye sahip nesneleri oluşturuyor. Galaksi kümeleri, büyüklüklerine bağlı olmak üzere bünyelerinde yüzlerce veya binlerce galaksi barındırabiliyor.

Daha önce de daha yakın mesafelerde ve daha yakın zaman dilimlerini yansıtan galaksi kümeleri keşfedilmişti. Ancak bu yapıların nasıl oluştuğunun anlaşılması için daha uzak ve eski zamanları yansıtan galaksi kümelerinin ortaya çıkarılması, bilim dünyası açısından büyük önem taşıyor.

Muhabir: Alp Ertunga Karaca (AA)
Kayıt Tarihi  : 12 Şubat 2014 19:54

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari