FacebookTwitterRSS
22 Eylül 2018, 05:32

4 Türk işçi Irak'ta gözaltında tutuluyor

4-turk-isci-irakta-gozaltinda-tutuluyor

ERBİL - SALİH BİLİCİ

Irak'ın Erbil kentinde 4 Türk işçisi, terör örgütü DAEŞ ile bağlantıları olduğu iddiasıyla iki haftadır gözaltında tutuluyor. Yakınlarının hangi suçtan, nerede ve nasıl tutulduğuna ilişkin hiçbir haber alamayan aileler ise endişeli.

Ailelerden alınan bilgiye göre bir Türk firmasının üstlendiği inşaatta çalışan Yasin Abur (23), İstanbul'a dönmek isterken Erbil Uluslararası Havalimanı'nda sakalı ve giyimi nedeniyle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) polisinin dikkatini çekti. Polis, şüphelendiği Abur'u gözaltına alıp sorguladı. Bu olaydan bir hafta sonra Facebook'ta, Abur'un arkadaşları olduğu tespit edilen ve Erbil'de inşaatta çalışan 3 kişi daha Murat Kav (26), Adem Kav (30) ve Yaşar Atmaca (22), 31 Mart'ta gözaltına alındı. Yaklaşık iki haftadır gözaltına tutulan kişilerin durumu hakkında henüz ailelerin eline bir bilgi ulaşmış değil.

Kendisi de Erbil'de aynı inşaatta çalışan Ramazan Kav, gözaltındaki oğlu Murat Kav ve yeğeni Adem Kav ile diğer iki yakınının serbest bırakılması için Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu'na başvurdu.

AA muhabirine konuşan Kav, Aksaray'ın Gülağaç ilçesinden gelen 40 arkadaşla 4 aydır bir Türk firmasının üstlendiği inşaatta çalıştıklarını söyledi. Türkiye'ye dönüş hazırlığı yaptıkları bir zamanda gözaltıların yaşandığını belirten Kav, "Bu olay üzerine tüm işçiler, Türkiye'ye döndü. Bir tek ben kaldım, gözaltındaki yakınlarımı kurtarmak için" dedi.

"Facebook profil fotoğrafı sakıncalı bulunmuş olabilir"

Kav, "Yasin Abur, oğlunuz ve diğerleri neden gözaltına alındı?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Yasin Abur, sakallı ve şalvarlı olduğu için şüpheli bulunmuş olabilir. Facebook'taki profil fotoğrafında siyah zemin üzerine beyaz renkte 'la ilahe illallah' yazıyordu. DAEŞ ile savaşan Kürt asayişi, bunu sakıncalı bulmuş olabilir. Oğlum ve yeğenim de gözaltına alınan Abur'un Facebook arkadaşları. Bu nedenle aralarında nasıl bir alaka var diye gözaltına almış olabilirler. Muhtemelen bunun üzerine sorgulanıyorlar."

"DAEŞ ile bir alakamız yok"

DAEŞ'le hiçbir şekilde alakaları olmadığını vurgulayan Kav, "Yasin Abur gözaltına alındıktan sonra çalıştığımız Türk firması, polisin şantiyeye geleceğini önceden bize bildirdi. Bir korkumuz olmadığı için rahattık. Fakat 31 Mart gecesi şantiyeye gelen kar maskeli 15 polis, söz konusu üç kişiyi gözaltına aldı" diye konuştu.

Kayıt Tarihi  : 14 Nisan 2015 13:20

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari