FacebookTwitterRSS
20 Eylül 2018, 16:45

Çavuşoğlu: "Ateşkes için Körfez ülkeleriyle görüşüyoruz."

cavusoglu-ateskes-icin-korfez-ulkeleriyle-gor

ANKARA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yemen'de siyasi çözüm, ateşkesin sağlanması, insani yardımların gönderilmesi, sonuç odaklı müzakerelerin başlatılması ve herkesi kapsayacak bir yönetim anlayışının yerleşmesi için Türkiye, İran ve Suudi Arabistan gibi ülkelere önemli görevler düştüğünü belirterek, "Bu konularda işbirliği yapmamız konusunda İran'la mutabık kaldık. Şimdi Körfez ülkeleriyle de görüşüyoruz, temaslarımız devam edecek" dedi.

Çavuşoğlu ile Sudan Dışişleri Bakanı Ali Ahmet Karti, bakanlıkta baş başa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran ziyareti sırasında Yemen konusunda ortak çalışma kararı alındığının basına yansıdığı hatırlatılarak bu mekanizmanın nasıl işleyeceğinin sorulması üzerine, Yemen'de bir yangın olduğunu ve bunun söndürülmesi gerektiğini ifade etti. Erdoğan'ın ziyaretinde bölgesel konuların yanında doğal olarak bu konunun da gündeme geldiğini belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Biz, siyasi çözümle ve diyalogla Yemen sorununun üstesinden gelinebileceğine inanıyoruz. Bu siyasi çözüm, ateşkesin sağlanması, insani yardımların gönderilmesi, sonuç odaklı müzakerelerin başlatılması ve herkesi kapsayacak bir yönetim anlayışının yerleşmesi için Türkiye, İran ve Suudi Arabistan gibi ülkelere de önemli görevler düşüyor. Bu konularda işbirliği yapmamız konusunda İran'la mutabık kaldık. Şimdi Körfez ülkeleriyle de görüşüyoruz, temaslarımız devam edecek. Elbette bu görüşmeleri dışişleri bakanlığı olarak biz yürütüyoruz. Zaten İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le her fırsatta görüşüyoruz. Bundan sonraki süreçte de daha yakın temaslarımız olacak. Burada amacımız, Yemen'deki kaosu sona erdirmek ve bu ülkeye barış, istikrar ve huzuru tekrar getirmek."

- "Sudan, bizim Afrika'ya açılan kapımız"

Çavuşoğlu, Karti ile görüşmesine ilişkin bilgi verirken, Türkiye'nin Sudan'la tarihi bağları olduğunu ve Osmanlı Devleti döneminde tesis edilen ilişkilerin bugün güçlenerek devam ettiğini belirtti.

"Sudan, her zaman bizim Afrika'ya açılan bir kapımız olmuştur" ifadesini kullanan Çavuşoğlu, ülkenin bugün de aynı rolü üstlenmeye devam ettiğini söyledi. Türkiye'nin açılım politikasıyla tüm Afrika ülkeleriyle ilişkilerini artırdığına değinen Çavuşoğlu, kalkınma projeleri ve insani yardımlara verilen desteğin de her geçen gün arttığına işaret etti. Çavuşoğlu, Sudan'la ikili ilişkileri daha da güçlendirmek için üzerlerine düşeni yapmaya devam edeceklerini kaydetti.
 

Kayıt Tarihi  : 10 Nisan 2015 15:05

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari