FacebookTwitterRSS
20 Eylül 2018, 16:52

Çin Devlet Başkanı Pakistan'da

cin-devlet-baskani-pakistanda

PEKİN/ŞANGHAY (AA) - Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, kritik alanlarda önemli anlaşmalara imza atmak üzere beraberinde kalabalık bir heyetle Pakistan'a gitti.

Şi'nin Pakistan temaslarında başta bu ülke ile enerji ve ulaştırma olmak üzere birçok alanda büyük kapsamlı anlaşmaların imzalanması bekleniyor. Çin resmi basınında yer alan haberlere göre, Çin liderinin iki gün sürecek Pakistan ziyaretinde Pekin ve İslamabad yönetimleri arasında 46 milyar dolarlık yatırım anlaşması yapılacak. Pakistan'ın özellikle altyapı ve enerji alanlarında yapılacak anlaşmalara yoğunlaşacağı kaydediliyor. 

Önceki Çin lideri Hu Cintao'nun 2006'daki ziyaretinin ardından devlet başkanı düzeyinde Pakistan'a ilk resmi ziyareti yapacak olan Şi'nin ana gündem maddesini ise "Çin-Pakistan ekonomi koridoru" başlığı oluşturuyor.

İki ülke arasındaki görüşmelerin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Kaşgar vilayeti üzerinden Pakistan'ın Gwadar limanı arasında kurulacak "ekonomi koridoru" üzerinde yoğunlaşması bekleniyor. Kaşgar-Gwadar demiryolu projesi, geçen yıl Çin Başbakanı Li Kıçiang'ın Pakistan'a yaptığı ziyarette sonuçlandırılan en önemli anlaşmalardan biriydi.

Pakistan-Çin ortak fonuyla inşa edilen ve işletmesini Çin'in yaptığı Gwadar limanının da görüşmelerin gündem maddelerinden olacağı belirtiliyor.

Diğer yandan iki ülke yetkilileri, İran'dan başlayıp Pakistan üzerinden Çin'e kadar uzanacak bir doğalgaz boru hattının inşası için olasılıkların da masaya yatırılacağını ifade ediyor.

Afganistan hükümeti ile Taliban arasındaki barış görüşmelerinde Çin'in arabuluculuğunun masaya yatırılacağına işaret edilirken, Afganistan'da uzlaşı ve ülkenin yeniden inşasında ortak çabanın, bölgede istikrar ve güveni artırarak Çin'in Tarihi İpek Yolu projesine katkı sağlayacağı savunuluyor.

- "Güvenilir dost" -

Çin basınındaki haberlerde, Şi'nin Pakistan ziyareti öncesi iki ülke ilişkileri üzerine internet üzerinden yapılan bir ankette iki halkın çoğunluğunun birbirlerini "güvenilir dost" ülke olarak tanımladığı belirtildi. Diplomatik bağların 64 yıl önce başlamasından bu yana iki ülkenin dostluklarının geliştiğine dikkat çekilerek, Çin ve Pakistan'ın ortak çıkarlar konusunda her zaman birbirlerinin destekçisi olduğu ifadeleri yer aldı.

Haberlere göre, ayrıca ankete katılan Pakistanlıların yüzde 92'si Çin-Pakistan arasındaki dostluğun asla bozulmayacağını ve Şi'nin Pakistan ziyaretiyle stratejik işbirliği ortaklıklarının ileri seviyeye taşınacağına inandığını söyledi.

Çin ve Pakistan arasında 12 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunuyor ve bu rakamın gelecek iki yılda 15 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

Askeri alanda ise İslamabad yönetiminin ay başında açıkladığı Çin'den sekiz denizaltı satın almasına ilişkin resmi anlaşmanın da Şi'nin Pakistan ziyareti sırasında imzalanarak sonuca bağlanacağı vurgulanıyor.

Çin Devlet Başkanı Şi, geçen yıl eylül ayında yapmayı planladığı Pakistan ziyaretini, bu ülkedeki hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle iptal etmişti. Şi, Pakistan temaslarını 21 Nisan'da tamamlayarak Endonezya'da düzenlenecek Asya-Afrika Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere bu ülkeye geçecek.

Kayıt Tarihi  : 20 Nisan 2015 11:42

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari