FacebookTwitterRSS
22 Eylül 2018, 01:45

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran ziyareti Arap basınında

cumhurbaskani-erdoganin-iran-ziyareti-arap-ba

İSTANBUL

 
Bahreyn'deki el-Vasat gazetesi, ziyareti, "Erdoğan, bölgenin krizlerini yatıştırmak için Tahran'da" başlığı altında verdi.
 
"Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran ile ülkesi arasında son zamanlarda yaşanan gerginliklere rağmen, başta Yemen olmak üzere bölgedeki sorunları yatıştırmak için dün Tahran'a gitti" diye yazan gazete, "Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, siyasi çözümde anlaştı. Ancak Erdoğan, Ruhani ile düzenlenen ortak basın toplantısında Yemen konusuna değinmedi" ifadesini kullandı. 
 
Suudi Arabistan'da basılan Londra merkezli el-Hayat gazetesi ise "Ruhani, Erdoğan'a Yemen'de uzlaşma girişimi önerisinde bulunuyor" başlığını kullandığı haberinde, şu bilgileri aktardı:
 
"Ruhani, dünkü görüşmede Yemen krizine ateşkes sağlayacak ve ülkede tekrar güvenlik ile istikrarın sağlanmasıyla diyalog görüşmelerini başlatacak bir çözüm önerisini Erdoğan'a sundu. Erdoğan ise bu konuyu Suudi Arabistan ile takip etme sözü verdi." 
 
Katar'ın Er-Raye gazetesi de Tahran ziyaretini, "Erdoğan ve Ruhani, Yemen krizi için barışçıl çözüme çağırıyor" başlığıyla geniş yer verirken, Umman'ın El-Vatan gazetesi, Ruhani'nin, "İran ve Türkiye siyasi çözümden yana" sözlerini sayfasına taşıdı.
 
"Erdoğan'ın Tahran ziyareti.. sorunlar.. suçlamalar.. anlaşmalar" başlığı atan Kuveyt'in el-Kabes gazetesi, "Türkiye ve İran, bölgesel ihtilafları ve bu konuda birbirlerini suçlama dalgaları, iki tarafın bölgeyi işgal etme ve hakimiyeti altına alma gibi ithamları, Erdoğan'ın İran  ziyaretiyle kapanmıştır" değerlendirmesini yaptı.
 
Eş-Şarku'l-Avsat gazetesi de ziyaretin, iki ülkenin bölgede ayrı görüşleri olduğu halde aralarındaki ticaret ilişkilerini düzeltmesine ve ekonomik boyutuna vurgu yaparak, "Erdoğan, Ruhani ile Tahran'da bir araya geldi ve Hamaney'i ziyaret etti. İki ülke arasında ticaret alanında 8 anlaşma imzalandı" ifadesine yer verdi. 
 
Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayımlanan el-Beyan gazetesi de ziyareti, "Ticaret, Erdoğan ve Ruhani konuşmalarının seyrini belirledi" başlığıyla verdi. Suudi Arabistan'ın er-Riyad gazetesi ile Irak'ta yayımlanan es-Sebil gazetesi, Erdoğan'ın İran ziyaretini Suudi Arabistan Veliaht Vekili ve İçişleri Bakanı Prens Muhammet Bin Naif Bin Abdülaziz'in Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretiyle bağladı.
 
Lübnan’da yayımlanan es-Sefir gazetesi ise İran'ın dini lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney'in, iki ülkenin de Yemen ve Suriye'ye dış müdahale istemediğini hatırlatarak, "Erdoğan, Tahran'da Suriye için arabuluculuğu umuyor" başlığını attı.
 
Lübnan’da yayımlanan ed-Deyyar gazetesi, ziyaretin, iki ülke arasındaki gerilimi azaltmak ve ilişkileri düzeltmek için gerçekleştirildiği yorumunu yaptı.
 
Mısır resmi ajansı MENA'da geçen haberde de Erdoğan'ın temaslarının, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler bakımından önemli olduğu vurgulanarak, ziyaretin, Türkiye ile İran'ın, birbirlerine yönelik "keskin görüşlerini" yumuşatacağı değerlendirmesinde bulunuldu. 
 
Muhabir: Mahmut Geldi, Mehmet Nuri Uçar
Kayıt Tarihi  : 09 Nisan 2015 08:53
Güncelleme Tarihi : 09 Nisan 2015 09:00

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari