FacebookTwitterRSS
15 Ekim 2018, 23:48

İngiltere genel seçime gidiyor

ingiltere-genel-secime-gidiyor

LONDRA (AA) - İngiltere'de Avrupa Birliği (AB) ve göçmen karşıtı görüşleriyle bilinen Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP), ülkede acilen AB üyeliğiyle ilgili referandum yapılması ve puanlamaya dayalı göç sistemi getirilmesi gerektiğini açıkladı.

UKIP Genel Başkanı Nigel Farage, Thurrock bölgesinde partisinin seçim beyannamesini açıkladı. "Britanya'ya Güvenin" sloganıyla seçim kampanyasını yürüten Farage, "genel seçim için inandırıcı bir göç politikası ortaya koyan tek siyasi partinin UKIP olduğunu" savundu.

Farage, "Ancak AB'den çıkarak göçü kontrol edebiliriz. Ülkemizi geri istiyoruz. Bunun tek yolu sınırlarımızı kontrol ederek mümkün olabilir" dedi. Farage ayrıca, ülkeye gelen göçmenlerin beş yıl boyunca devlet yardımlarından faydalanmaması gerektiğini ifade etti.

David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti, ülkenin 1973 yılından bu yana sürdürdüğü AB üyeliğini 2017 yılı sonuna kadar referanduma götürmek istiyor. Ancak UKIP bunun için 2017 yılının beklenmemesi gerektiğini, seçimden sonra referanduma gidilebileceğini savunuyor. 

UKIP, 75 sayfalık seçim beyannamesinde uygulanacak Avustralya tipi puanlamaya dayalı göç sistemi ile yıllık göçü 50 bin kişiye düşürmeyi amaçlıyor. Ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 2'sini 2020 yılına kadar silahlı kuvvetlere ayırma vaadinde de bulunan UKIP, sağlık sistemine gelecek beş yıl boyunca 12 milyar sterlin ek fon oluşturmayı hedefliyor.

Partinin seçim beyannamesinde bazı dış politika konuları da yer aldı. UKIP, Ortadoğu sorunu konusunda, "Partimiz ülkelerin barış içinde olmasını görmek istiyor. Barışçıl, iki devletli bir çözümün olduğu İsrail ve Filistin görmek istiyoruz" ifadesine yer verdi.

UKIP'nin İngiliz parlamentosunda iki milletvekili bulunuyor ancak parti 2010 yılındaki son genel seçimle değil, geçen yıl yapılan ara seçimlerde iki Muhafazakar Partili milletvekilinin UKIP'ye geçmesiyle parlamentoya milletvekili soktu. Partinin, parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarasında üç temsilcisi, Avrupa Parlamentosu'nda ise 24 üyesi bulunuyor. UKIP, Avrupa Parlamentosu'nda en fazla üyesi bulunan İngiliz partisi unvanını taşıyor.

UKIP, ülkede 7 Mayıs'taki genel seçimle ilgili yapılan kamuoyu yoklamalarında Muhafazakar Parti ve İşçi Partisi'nden sonra üçüncü sırada yer alıyor. Farage'ın partisine destek yüzde 10 ila 18 arasında değişiyor. Ancak seçim sistemi dar bölge ve çoğunluk esasına göre düzenlenmiş olan İngiltere'de gelecek ay yapılacak genel seçimde, UKIP'nin parlamentodaki varlığını yüksek oranda artırması beklenmiyor. UKIP'nin özellikle AB ve göçmenlikle ilgili keskin görüşlerinden dolayı olası bir koalisyon hükümetinde yer almasına ihtimal verilmiyor.

Kayıt Tarihi  : 15 Nisan 2015 16:31

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari