FacebookTwitterRSS
22 Eylül 2018, 11:16

İngiltere'de "azınlık hükümeti" gelebilir

ingilterede-azinlik-hukumeti-gelebilir

LONDRA - Aslı Aral

Parlamentoda çoğunluğu olmayan bir siyasi partinin tek başına kurduğu hükümet anlamına gelen "azınlık hükümeti", Birleşik Krallık'ta 7 Mayıs'ta yapılacak genel seçim sonucu senaryoları arasında yer alıyor. Birleşik Krallık'ta bir siyasi partinin tek başına iktidar olması için parlamentodaki toplam milletvekili sayısının yarısından bir fazla olan 326'ya ulaşması gerekiyor.

2010 yılındaki genel seçimde parlamentoya 306 milletvekili sokan Başbakan David Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti'nin, gelecek ayki genel seçimde 320'ye yakın koltuk kazanabilirse azınlık hükümeti kurmayı deneyebileceği belirtiliyor.

Azınlık hükümetinde kabinede hükümeti kuran partiden milletvekilleri yer alıyor ancak yasaları geçirmek için diğer siyasi partilerin desteği gerekiyor. Bu da siyasi partiler arasında birçok konudaki görüş ayrılıkları dolayısıyla kolay olmuyor. "Azınlık hükümeti" olasılığı ülkenin siyasi ve ekonomik istikrarı için olumlu bir seçenek olarak görülmüyor.

Üç siyasi partili koalisyon olasılığı

Tarihinde "azınlık hükümeti" örnekleri bulunan Birleşik Krallık'ta bu seçeneğe beraberinde getirebileceği istikrarsızlık nedeniyle genellikle olumlu bakılmıyor. Dolayısıyla ülkede koalisyon olasılığından daha sık bahsediliyor. Mevcut anketler, iki büyük siyasi parti olan Muhafazakarlar ile İşçi Partisi'nin küçük bir siyasi partiyle birleşerek 326 sayısına ulaşmalarının mümkün olmadığını ortaya koyuyor. Bu durumda üç siyasi partinin bir araya gelerek bir koalisyon hükümeti kurma olasılığı bulunuyor. 

Ülkede genel seçimin ardından ilk hükümeti kurma yetkisi şimdiki Başbakan David Cameron'da olacak. Cameron, oyların çoğunluğunu alamazsa başbakanlıktan istifa ederek, hükümeti kurma görevini seçimden birinci çıkan siyasi partinin liderine bırakabiliyor. Bu durumda bu kişinin İşçi Partisi Genel Başkanı Ed Miliband olması bekleniyor. Seçim günü ile parlamentonun çalışmaya başlayacağı gün arasında 12 gün bulunuyor. Dolayısıyla siyasi partilerin 18 Mayıs 2015 tarihine kadar hükümeti kurmaları gerekiyor.

Kayıt Tarihi  : 20 Nisan 2015 11:26

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari