FacebookTwitterRSS
23 Eylül 2018, 08:38

Mısır'daki idam kararları kınandı

misirdaki-idam-kararlari-kinandi

LONDRA

 
Uluslararası Af Örgütü'nün Mısır Araştırmacısı Nadine Marroushi AA muhabirine yaptığı açıklamada kararların siyasi olduğunu belirterek, "İdam ve ömür boyu hapis cezalarını tamamıyla kınıyoruz. Bunun, Mısır'daki muhalefeti ezmeye çalışmak için yapıldığını görüyoruz" dedi.
 
Marroushi, Mısır'ın seçimle iş başına gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevinden alınmasından sonra Mısır'ın adalet sisteminin bağımsız olmadığının kanıtladığını belirtti.
 
Nadine Marroushi, "Mahkemenin siyasi aktivistler, protestocular, muhalefet ve Müslüman Kardeşler üyelerine karşı peşin hükümlü olduğunu gördük. Ülkede  idam cezaları ve müebbethapis cezaları verilirken, herhangi bir güvenlik görevlisinin protestocuları öldürmek, işkence yapmak ve gözaltındaki ölümlerden dolayı sorumlu tutulduğunu görmedik. Bu, bağımsız ya da adil olduğunun kanıtlanamadığı bir ceza sistemidir" dedi.
 
Mahkeme sürecinin bir yıldan fazla süredir adil ilerlemediğini kaydeden Marroushi, "Herkesin adil yargılanma hakkı vardır. Mevcut yargılanmalar kişilerin adil yargılanma hakkını ihlal etmektedir" diye konuştu.
 
Mısır'da önceki gün, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile 13 İhvan yöneticisinin idamına ve 37 kişinin müebbet hapsine hükmedilmişti.
 
Muhabir: İnci Gündağ
Kayıt Tarihi  : 13 Nisan 2015 16:08

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari