FacebookTwitterRSS
15 Ekim 2018, 23:38

Schulz: "Türkiye'nin Suriyeliler için yaptıklarından etkilendim."

schulz-turkiyenin-suriyeliler-icin-yaptiklari

KİLİS

 
Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Suriyeli sığınmacıların barındığı Kilis'teki Öncüpınar Konteyner Kenti'nde incelemede bulundu.
 
Sığınmacıların eğitim gördüğü Zeytin Anaokulu'nu ziyaret eden heyeti, öğrenciler, Türkçe, İngilizce ve Arapça söyledikleri şarkılar eşliğinde karşıladı.
 
Öncüpınar'daki genişletme çalışmalarını inceleyerek, kamp yönetiminden bilgi alan Schulz, Suriyelilerin eğitim gördüğü sosyal tesisler ile mozaik ve halıcılık kursunu gezdi.
 
Schulz, burada yaptığı açıklamada, sığınmacılar için yapılan hizmetlerin olağanüstü boyutta olduğunu söyledi.
 
Suriyeli sığınmacılar için Türkiye'de kurulan kampları görmeyi büyük bir şans olarak nitelendiren Schulz, şöyle konuştu:
 
"Türkiye'nin yaptıklarından olağanüstü etkilendim. Birincisi insanlar arası ilişkiler sıcak ve samimi. Özellikle sınır bölgesinde bulunduğumuz için buna son derece ihtiyacımız olduğuna yürekten inanıyorum. İkincisi burada olağanüstü bir organizasyon var. Yapılan muazzam çalışmaları gözlerimizle görebiliyoruz. Burada kendi içinde bütün ihtiyaçların karşılandığı, alt yapının oluşturulduğu ve her şeyin düzenli şekilde çalıştığı kent hayatı görüyoruz. İnsanlar adeta korumalı bir şekilde barınabiliyorlar. Uluslararası bir politikacı olarak şunu söyleyebilirim; izlediğimiz krizler, büyük sorunlar ve felaketler sadece müzakere masalarında çözülemiyor. Esas yardım edilmesi gereken yerler bu gibi yerler. Buralara bakmak ve yardım etmek gerekiyor."
 
Mozaik kursu öğretmenlerinden Büşra Şeyhali, Schulz'a AB sembol işlemeli mozaik tablo hediye etti.
 
Muhabir: İzzet Mazi
Kayıt Tarihi  : 09 Nisan 2015 15:37

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari