FacebookTwitterRSS
15 Ekim 2018, 23:42

Shell'den İngiliz enerji devine dev teklif

shellden-ingiliz-enerji-devine-dev-teklif

LONDRA

Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden Shell, İngiliz petrol ve doğalgaz arama şirketi BG Group’un satın alınması konusunda tarafların anlaşmaya vardığını açıkladı. 

Shell’in resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada her iki şirketin yönetim kurullarının BG’nin Shell’e satışı konusunda anlaşmaya vardığı belirtildi. Shell, BG Group’u satın almak için yaklaşık 47 milyar sterlin (70 milyar dolar) önerdi. BG Group’la satış anlaşmasın onaylanmasının ardından Shell’in toplam değeri 200 milyar sterline (296 milyar dolara) ulaşabilir. Enerji piyasalarında Shell’in BG Group’u satın alması bu yıl içerisindeki en büyük şirket satın alma olarak görülüyor.

Shell’in Başkanı Jorma Ollila konuya ilişkin açıklamasında, “Bu Shell’in hissedarlarına hizmeti artırması açısından son derece önemli bir satın alım. Sonuçta bugünün oynak petrol fiyatlarına sahip dünyasında tüm hissedarlar için daha rekabetçi ve güçlü bir şirket oluşacak” ifadelerini kullandı.

Shell’in Üst Yöneticisi Ben Van Beurden ise satın alım kararını enerji endüstrisini şekillendirici bir adım olduğunu vurgulayarak, “BG ve Shell son derece uyumlu.  Bu satın alım bizim stratejimize ve endüstri ortamını okuma tarzımıza da uygun” dedi.

Van Beurden, BG Group’un satın alınmasının Shell’in finansal büyümesine de katkıda bulunacağının altını çizerek, şirketlerin birleşmesinin özellikle büyümede öncelikli alan olarak görülen derin sulardaki aramalarda ve sıvılaştırılmış gaz konusunda şirketin büyümesine katkıda bulunacağını kaydetti.

BG Group’un Üst Yöneticisi Helge Lund ise “Shell’in teklifi hissedarlar için çekici bir gelir sunuyor ve son derece güçlü stratejik bir mantığı var. BG Group’un derin sulardaki uzmanlığı, aramadaki gücü, sıvılaştırma ve LNG ulaştırılması, pazarlaması alanlarındaki pozisyonu Shell’in büyüklüğü, uzmanlığı ve finansal gücü ile birleşecek” açıklamasını yaptı.

İngiltere’de 1997 yılında kurulan BG Group ülkenin en büyük üçüncü enerji şirketi durumunda ve halihazırda 24 farklı ülkede 5.200 kişiyi istihdam ediyor.

 

Kayıt Tarihi  : 08 Nisan 2015 13:10

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari