FacebookTwitterRSS
21 Eylül 2018, 06:20

Tunus'daki 187 cami kapatılıyor

tunusdaki-187-cami-kapatiliyor

TUNUS (AA) - Tunus yönetiminin "aşırı gruplarla mücadele" kapsamında yürütülen uygulamalar çerçevesinde "ruhsatsız" olduğu gerekçesiyle 187 caminin kapatma kararı alması, halk tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Tunus'ta başta Bardo Müzesi saldırısı olmak üzere yaşanan şiddet olaylarının ardından Başbakan Habib es-Sayd'ın ülkedeki terör örgütü DAEŞ ya da El Kaide gibi "aşırı gruplarla mücadele" kapsamında başlattığı icraatlar çerçevesinde 187 camiyi kapatma kararı alması tepkiyle karşılanırken söz konusu kararın uygulandığı bölgelerin sakinleri, "aşırı gruplar" ile ilgileri olmadığını dile getiriyor. 

Başkent Tunus'un kuzeyindeki Aryana ilinde yer alan Adem Cami'nin İmamı Mustafa el-Advani, caminin kapatıldığı ve cemaatin namazlarını açık alanda kılmak zorunda kaldığını ifade ederek, "Yetkililer kapatma tarihinin 6 Nisan olduğunu söylenmesine rağmen belirtilen tarihten önce gelip camiyi kapattılar" dedi.

Advani, camiler hakkında kapatma kararı çıkarılmadan önce konunun soruşturulması gerektiğine işaret ederek, "Bina ruhsatı için ufak bir iki prosedür dışında tüm belgeler tamam. Camiye ait dosyaların yeniden gözden geçirilmesinin hızlandırılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Yaşadıkları bölgede halk arasında bazı kötü alışkanlıkların yaygın olduğunu dile getiren Advani, şunları söyledi:

"Bölge sakinlerini, bu kötü alışkanlıklardan korumak için halk, caminin inşasına karar verdi. Ancak dönemin iktidarı tarafından caminin inşası engellendi. Devrimden sonraki kaos döneminde caminin inşaatını tamamlamak üzere çalışmalara başladık. İnşaatın yaklaşık yüzde 80'ini tamamlamıştık" ifadelerini kullandı. 

- "Terör ateşi bizi yaktı"

İmam Advani belirtildiği gibi herhangi bir aşırı grupla ilgilerinin olmadığını söyleyerek, "Camiye, gazeteciden, güvenlik görevlisine, askerden, memura kadar pek çok kesimden vatandaş geliyordu. Ayrıca camide verilen vaazlar da herhangi bir aşırı söylem içermiyordu. Terör ateşi bizi yaktı. Camilerin kapatılması kararı, başta Bardo Müzesi'ne düzenlenen saldırı olmak üzere ülkedeki terör olaylarının doğrudan neticesidir. Bu aşırı ve sapkın fikirler nedeniyle namazları dışarıda kılmak zorunda kaldık" ifadelerini kullandı.

Bölge sakinlerinden Menci en-Nayili ise camilerin kapatılması kararının maneviyatlarına zarar verdiğini belirterek, "Burada dört seneyi aşkın süredir namaz kılıyoruz. Camiler böylece kolayca kapatılmamalı, bu çözüm değildir. Caminin yeniden açılması için yetkililerden dosyaların gözden geçirilmesinin hızlandırılmasını talep ediyoruz" dedi. 

Tunus Din İşleri Bakanlığı'ından yayımlanan yazılı açıklamada, "Ülkedeki denetlenen camilerden 187'sinin devrimden sonra çarpık şekilde, bina ruhsatı alınmadan inşa edildiği gerekçesiyle kapatılması, söz konusu cami yetkililerinin bakanlıkla irtibata geçmesi ve eksik konuların yürürlüğe uygun şekilde tamamlanması gerektiği" ifade edilmişti.

Hükümetin aldığı söz konusu tedbirler kapsamında ayrıca bazı imamlar görevinden uzaklaştırılmıştı. İmamların görevlerinden uzaklaştırılması ve camilerin kapatılması yönünde alınan kararlar, düzenlenen gösterilerle protesto edilmişti.

Kayıt Tarihi  : 21 Nisan 2015 15:05

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari