FacebookTwitterRSS
21 Eylül 2018, 06:17

Yeniden gündeme çıkan İran gazının fiyatı...

yeniden-gundeme-cikan-iran-gazinin-fiyati

ANKARA - Emre Gürkan Abay

 
Türkiye ve İran arasında doğalgaz fiyatında yaşanan anlaşmazlık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tahran ziyareti sırasında yeniden gündeme geldi.
 
İki ülke arasında yaklaşık 15 yıldır süren doğalgaz ticaretinde son dönemde yaşanan fiyat anlaşmazlıkları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tahran ziyaretinin ana başlıklarından birisi oldu.
 
İran, doğalgazın yaklaşık yüzde 95'ini Türkiye'ye, yüzde 5'ini Ermenistan'a satıyor. Türkiye ise doğalgaz ihtiyacının yüzde 20'sini İran'dan karşılıyor. 
 
Türkiye, İran'dan ithal ettiği her bin metreküp gaz için 487 dolar ödüyor. Aynı miktarda gaz için Rusya'ya 418 dolar, Azerbaycan'a ise 340 dolar ödeniyor.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı görüşmenin ardından Türkiye'nin en pahalı doğalgazı İran'dan aldığına işaret ederek, fiyatın düşmesi halinde bu ülkeden ithal edilen doğalgaz miktarının artacağını belirtmişti.
 
Refahyol hükümetince 1996 yılında dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan ilk yurt dışı gezisini İran'a gerçekleştirmiş ve 25 yıllık doğalgaz ticareti anlaşmasına imza atılmıştı. Türkiye, bu anlaşma kapsamında 2001 yılından bu yana İran'dan yılda 10 milyar metreküp doğalgaz ithal ediyor.
 
İran, Türkiye'ye ihraç ettiği doğalgazın bir bölümünü Türkmenistan'dan sağlıyor. Türkmen gazına her bin metreküp başına 150 dolar ödediği tahmin edilen İran, bu gazı Türkiye'ye daha yüksek bir fiyattan satıyor.
Kayıt Tarihi  : 08 Nisan 2015 16:38

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari