FacebookTwitterRSS
23 Eylül 2018, 08:40

Gözler Moody's'e çevrildi.

gozler-moodyse-cevrildi

İSTANBUL

Küresel piyasalarda tepki alımlarının yoğunlaşmasıyla pozitif bir görünüm izlenirken, yurt içi piyasalarda bugün Türkiye'ye yönelik değerlendirme yapması beklenen Moody's'in açıklamaları ve şubat ayı ödemeler dengesi verisi takip edilecek.

ABD'de dün haftalık işsizlik başvuruları 281 binle beklentinin altında kalırken, son 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları ise 282 bin 250 ile Haziran 2000'den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Bir önceki gün açıklanan ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarının ardından, olumlu yönde gelen veriler sonrasında Dow Jones Endeksi yüzde 0,31 ve Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0,45 değer kazanırken, Nasdaq Teknoloji Endeksi ise yüzde 0,48 yükseldi.

ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1,97 ile son 10 günün zirvesini görürken, uluslararası dolar endeksi de 19 Mart'tan bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 99,463 seviyesine ulaştı.

Analistler,  Fed toplantı tutanaklarında faiz artırımına yılın ikinci yarısından itibaren başlanabileceğine ilişkin sinyallerin dolardaki yükselişi beraberinde getirdiğini belirterek, işsizlik maaşı başvurularının izlediği olumlu grafiğin ise mart ayında beklentilerin çok gerisinde kalan tarım dışı istihdam verisinin yanıltıcı olabileceğine işaret ettiğini kaydediyor.

Analistler, Avrupa borsalarında günün ikinci yarısında belirginleşen pozitif atmosferin, endeksteki yükselişi desteklediğini belirterek, bugün yurt içinde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye değerlendirmesi ve şubat ayı ödemeler dengesi verisinin endeksin yönü üzerinde belirleyici olabileceğini kaydediyor.

Bu arada AA Finans "Cari İşlemler Açığı Beklenti Anketi"ne katılan ekonomistlerin, şubat ayı cari işlemler açığı beklentilerinin ortalaması 2,7 milyar dolar oldu. 13 ekonomistin katılımıyla sonuçlanan ankete katılan ekonomistler arasında şubat ayı cari işlemler açığına ilişkin en yüksek beklenti 3,7 milyar dolar, en düşük beklenti ise 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ekonomistlerin yıl sonu cari işlemler açığı beklentileri ortalaması 37,3 milyar dolar olurken, bu konudaki en yüksek beklenti 41,5 milyar dolar ve en düşük beklenti 32,9 milyar dolar seviyesinde kaydedildi. Türkiye'nin cari işlemler açığı 2015 yılı ocak ayında 2 milyar dolar, yıllıklandırılmış bazda ise 42,9 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Kayıt Tarihi  : 10 Nisan 2015 12:20

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari