FacebookTwitterRSS
15 Ekim 2018, 23:44

Kalkınma planına sosyal konulardan başladık

kalkinma-planina-sosyal-konulardan-basladik

Kalkınma Bakanı Yılmaz, "İlk defa bir kalkınma planına (10. Kalkınma Planı) ekonomik konulardan değil, sosyal konulardan başladık" dedi.

...

SİNOP

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Türkiye'nin elbette doğal kaynakları var, önemli birtakım fiziki avantajları var fakat en büyük gücümüz, en büyük değerimiz insanımız. İlk defa bir kalkınma planına (10. Kalkınma Planı) ekonomik konulardan değil, sosyal konulardan başladık" dedi.

Yılmaz, Sinop Valiliği 1. Kalkınma Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, 2023 yılının sadece Sinop için değil, Türkiye için önemli bir tarih olduğunu söyledi. 

Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yıl dönümünde Türkiye'nin iddialı hedefleri olduğunu belirten Yılmaz, 2023'te Türkiye'yi dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri haline getirmek istediklerini ifade ederek, "Daha yüksek standartlarda demokrasisi olan, kişi başına geliri 25 bin dolarlara ulaşmış, milli geliri 2 trilyon doları aşmış, ihracatı 500 milyar dolara ulaşmış, araştırma-geliştirme harcamalarının milli gelire oranı yüzde 3'lere yükselmiş, sağlıkta, eğitimde, ulaşımda her alanda standartlarını artırmış bir ülke vizyonumuz var. Bu, yakalanabilir bir vizyon" diye konuştu.

Son küresel kriz ortamında birçok ülke çok ciddi problemler yaşarken Türkiye'nin dayanıklılığını ortaya koyduğunu, ekonomisinin gücünü kanıtladığını aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda, 10. beş yıllık kalkınma planımızı hazırladık. Geçen yıl sağ olsun milletvekillerimiz de burada, Meclisimizin onayıyla 2014-2018 dönemini kapsayan planımız kabul edildi ve bu yıldan itibaren yürürlüğe girdi. Bu planda da Türkiye'nin 2023 perspektifinin ilk 5 yıllık dilimini daha detaylı bir şekilde ortaya koyuyoruz. Planda 4 eksenimiz var. Bunları özellikle vurgulamak istiyorum çünkü bunlar bütün illerimizle ilgili. Planımızı 4 temel sütun üzerine inşa ettik. Birincisi nitelikli insan, güçlü toplum. İnsan odaklı bir kalkınma anlayışına dayalı olarak biz bütün stratejilerimizi geliştiriyoruz. Sinop için de daha farklı düşünemeyiz. Türkiye'nin elbette doğal kaynakları var, önemli birtakım fiziki avantajları var fakat en büyük gücümüz, en büyük değerimiz insanımız. İlk defa bir kalkınma planına ekonomik konulardan değil, sosyal konulardan başladık. Kalkınma planlaması tarihinde bu ilk oldu diyelim." (AA)
Kayıt Tarihi  : 08 Şubat 2014 15:34

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari