FacebookTwitterRSS
15 Ekim 2018, 23:37

Kozmetiğe 260 milyon dolar harcadık

kozmetige-260-milyon-dolar-harcadik

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'nin kozmetik ürün ithalatı, 2013 sonu itibarıyla 259 milyon 631 bin dolar olarak gerçekleşti.

...

ANKARA - Erdal Çelikel

AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgilere göre, kozmetik malzemesi ithalatının yüzde 66'sına karşılık gelen kısmı, makyaj malzemeleri, cilt kremleri, parfümler ve saç boyalarından oluştu. 

Makyaj malzemeleri ile cilt kremleri ithalatı, 2013 sonu itibarıyla 50,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Saç boyaları ithalatı 45,8 milyon dolar, parfüm ithalatı 39 milyon dolar, göz makyajı ürünleri ithalatı ise 36,5 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. 

Deodorant Almanya'dan, ruj Polonya'dan 

En çok kullanılan kozmetik ürünleri arasında yer alan deodorantlar için 24,2 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirildi. En fazla deodorant ithalatının yapıldığı ülke ise 9,8 milyon dolar ile Almanya oldu. 

Kadınların yanlarından ayırmadıkları bir diğer ürün olan ruj için ülkeden çıkan para 12,7 milyon dolar olarak hesaplandı. Polonya 4,3 milyon dolar ile ruj ithalatında zirvede yer aldı. 

Bir diğer kozmetik ürünü tüy dökücülerin ithalattaki karşılığı 13,6 milyon dolar oldu. Tüy dökücüler için en fazla ithalat, 6 milyon dolar ile Fransa'dan yapıldı.

Geçen yıl 4,3 milyon dolarlık allık, 4,7 milyon dolarlık kozmetik ürünlerinin uygulanmasında kullanılan fırça, 3,6 milyon dolarlık da  cımbız ithal edildi. (AA)
Kayıt Tarihi  : 11 Şubat 2014 11:29

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari