FacebookTwitterRSS
16 Ekim 2018, 12:26

Mersin'de çilek ihracatı

mersinde-cilek-ihracati

MERSİN (AA) - Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden Mersin'in Silifke ilçesinde hasat edilen çileğin bu sezonki ihracatına başlandı. 

 
Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Atayurt başta olmak üzere Arkum, Atakent, Taşucu, Kurtuluş, Bahçeköy, Sökün, Çeltikçi, Bolacalıkoyuncu ve Buruncu mahallelerindeki 20 bin dönüm araziden 80 bin ton çilek üretiminin beklendiğini belirtti.
 
Hasat edilen ürünlerin ihracına da başlandığını bildiren Kaynar, "80 bin ton çilekten 20 bin tonunun Rusya başta olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç edilecek. Diğerleri ise iç piyasaya verilecek" dedi.
 
Çileğin iç piyasa için üreticiden kilogramı 2,60-3 liradan alındığını, ihracatlık ürünün ise 3,60 liradan işlem gördüğünü vurgulayan Kaynar, şöyle devam etti:
 
"Silifke çileği iç ve dış piyasada tanınır hale geldi. Böylelikle yoğurdu ile tanınan Silifke artık çileğiyle de ün kazandı. Geçtiğimiz günlerde başlayan hasat sezonu temmuz ayı sonuna kadar devem edecek. Çilek, üreticilerine sağladığı gelirin yanı sıra önemli bir istihdam kaynağı da oluşturuyor. Temmuz ayı sonu itibariyle biten hasadın ardından tarlaların yeniden hazırlanıp ardından dikimin yapılması, akabinde gelen süreçte budanması, ilaçlanması, gübrelenmesi, yabani ot ile mücadelesi ve toplanması gibi çalışma süreci bir sonraki yılın haziran ayına kadar devam ediyor. Silifke'de yaklaşık 3 bin aile çilek işiyle uğraşıyor ve bu sayede geçimini sağlıyor."
 
 
Author: Hüseyin HASKAN 
Redaction: Anıl Bağrık 
Publisher: İsa Sansar
Kayıt Tarihi  : 17 Nisan 2015 11:19

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari