FacebookTwitterRSS
15 Ekim 2018, 23:46

Şu andaki miktar 2,8 milyar TL

su-andaki-miktar-28-milyar-tl

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Akkuyu santralıyla alakalı, Türkiye'ye yatan paranın miktarında artış gözlemlendiğini, şu andaki miktarın 2.8 milyar TL olduğunu belirtti.

...

SOCH

Rusya'nın Soçi kentinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yıldız, görüşmelerin verimli geçtiğini belirterek, görüşülen en önemli konu başlıklarından birinin enerji olduğunu ifade etti.

Görüşmelerde bir kısım değerlendirmelerde bulunduklarını anlatan Yıldız, "2013 yılının genel bir değerendirmesi yapıldı. Biliyorsunuz 2013 yılındaki aldığımız doğalgaz bir önceki yılın aldığımız doğalgaz miktarında yaklaşık yüzde 5,6'lar civarında bir büyüme oldu. Rusya Federasyonu'ndan daha fazla doğalgaz çekmiş bulunuyoruz. Bu özellikle olumsuz kış şartlarında doğalgazın meskenlerde kullanılması, enerji santrallarında, elektrik üretim santrallarında kullanılmasını değerlendirdik. Bundan sonra Türkiye'nin büyüyen yüzünün, gelişen yüzünün ihtiyaçlarını nasıl karşılayabiliriz, bunları genel manada değerlendirdik" diye konuştu.

"Nükleer enerji santralıyla ilgili çalışmalar hızlandırılacak"

Görüşmede, doğalgaz konusunun yanı sıra nükleer enerji santrallarıyla ilgili konuyu da ele aldıklarını belirten Yıldız, "Tabii ki orada biraz daha hızı artırmamız lazım. Şu ana kadar güvenlik gerekçesiyle 1,5 yıllık bir çalışma, malum Fukuşima'dan sonra güvenlik endekslerinin artırılmasıyla alakalıydı. Tabi bundan sonra ÇED süreci var, inşaat izni süreci var, lisanslama süreci var. Bunların ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir. Bu manada iki tane ayrı komite kurduk. O iki komite de bundan sonra daha hızlı çalışmanın yollarını inşallah açmış olacak" şeklinde konuştu.

Akkuyu için kayıtlı sermaye 2,8 milyar TL'ye ulaştı

 Akkuyu Enerji Santralı ile alakalı proje şirketinin, bankada kayıtlı sermayesinde artışa gittiğine işaret eden Yıldız, şunları kaydetti:

"Akkuyu santralıyla alakalı, Türkiye'ye yatan paranın bir miktarında artış gözlemlendi. Şu andaki miktar 2,8 milyar TL'dir. En son gerek Rusya Federasyonu genel bütçesinden ayrılan gerekse kredilendirme yoluyla verilen rakam budur. Bu rakama Rusya Federasyonu'ndaki ekipmana harcanan paralar dahil değildir. Bu özellikle Türkiye'nin siyasi istikrarının tartışılmaya çalışıldığı bir ortamda ciddi ve önemli bir güven göstergesidir. Rusya Federasyonu ile karşılıklı güvene dayanan birçok projeyi genişletmeye ve ilerletmeye çalışıyoruz. Bu Türkiye'nin siyasi istikrarını tartışmaya çalışan çevreler de aslında bundan sonra yapacağımız enerji sektörüyle alakalı yapacağımız diğer projeleri izleyecektir. Önümüzdeki ay Mart ayında inşallah hazırlığını yaptığımız projeyi yine aynı bu şekliyle bir sermayeyle alakalı bir yapıyı uygulamaya çalışıyoruz. Bunlar enerji sektörünün 2023 hedefleri doğrultusunda yapılması gereken işlemlerdir."

"Kamunun aldığı doğalgaz fiyatında indirim olmadı"

"Kamunun aldığı doğalgazla alakalı bir indirim söz konusu olmadı" diyen Bakan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aslında bu bizim beklediğimiz bir konudur. Malum aynen kamunun özel sektör gibi maliyetleriyle alakalı sıkıntıları oluşmuştur. Hele hele Avrupa ülkeleri gibi dövizle alıp dövizle satan ülke değiliz, Türkiye olarak. Dövizle alıp TL ile satan ülkeyiz. O yüzden aradaki bütün parite farkları, bizim maliyet sıkıntısıdır. Bununla alakalı görüşlerimizi yetkili arkadaşlarımıza ilettik. Onlar da bir çalışma yapacaklarını ama şu seviyede bir taahhütte bulunamayacaklarını belirttiler." (AA)
Kayıt Tarihi  : 07 Şubat 2014 17:28

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari