FacebookTwitterRSS
22 Eylül 2018, 05:37

Tarım sektörüne hibe desteği 9,7 milyar lirayı aşacak

tarim-sektorune-hibe-destegi-97-milyar-lirayi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, bu yıl tarım sektörüne yönelik nakdi karşılıksız hibe desteğinin 9,7 milyar lirayı aşacağını söyledi.

...

ANKARA

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon Toplantısı'nın kapanışında, Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması (ÇATAK) Projesini 30 ilde başlattıklarını ve bu yıl il sayısını artıracaklarını belirterek, aspir ve kanola üretimine yönelik projeler kapsamında, anıza ekim yöntemini bu yıl 1 milyon hektar alanda uygulayacaklarını ifade etti.

Bu yıl tarım sektörüne yönelik hibe desteğinin 9,7 milyar lirayı aşacağını vurgulayan Bakan Eker, bu kapsamda 1,5 milyar liralık şubat ayı desteklerinin bugün itibariyle ödenmeye başladığını ifade etti. 
Sürü yöneticisi ve çoban sayısının azaldığına dikkati çeken Eker, Bakanlığın, özel eğitim programına katılarak sertifika alanları istihdam eden sürü sahiplerine de destek vereceklerini bildirdi.

DAP, GAP, KOP ve DOKAP gibi meraların yoğunlukta olduğu bölgelerde bulunan toplam 33 ilde etçi veya kombina ırklarla tohumlanan anaç hayvanlara ve doğacak buzağılara destek vereceklerini anlatan Eker, yüksek nitelikli et verimini hedeflediklerini söyledi.

Bu yıl 6 tarımsal araştırma merkezini hizmete açacaklarını belirten Eker, Et ve Süt Kurumu tarafından uygulanan sözleşmeli besicilik uygulamasını gelecek yıl yaygın hale getireceklerini kaydetti.

Güvenilir gıda konusunda projeler geliştirdiklerine de değinen Eker, şöyle konuştu:
"Bazı gıda maddelerindeki tuz ve şeker oranlarının azaltılmasına yönelik faaliyetler gerçekleştireceğiz. Vatandaşların sağlığı açısından denetimlere devam etmemiz gerek. Gıda imalathaneleri satış yerleri gibi alanlar bu açıdan önemli. Buralardaki riski mutlaka sıfır düzeyine indirmemiz gerekiyor. İmalathane ve yemekhaneler gibi yerleri düzenli aralıklarla denetleyeceğiz. Hijyenik olması için çalışmalıyız. Bu çerçevede 14 şubat 2009'da ALO 174'ü devreye soktuk. Burada vatandaşlarımızın gıdayla ilgili şikayetlerini dinliyoruz.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüz halk sağlığına zarar veren, halkı yanıltan kurumları vatandaşa bildiriyor. Kimsenin daha fazla para kazanacak diye vatandaşımızı kandırmaya yeltenmesine, iyi niyetini suistimal etmesine hakkı yok, böyle bir şeye imkan ve fırsat veremeyiz."

Eker, kırsal kalkınma destekleriyle kurulan tarıma dayalı sanayi tesisi sayısını 2015 sonunda 6 bine çıkaracaklarını belirterek, "Tarımsal Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 2014 yılında toplam 5 bin proje destekleyecek. Bu projelere 600 milyon lira hibe desteği ödemeyi öngörüyoruz" diye konuştu.

Muhabir: Necip Fazil Celik  (AA)
Kayıt Tarihi  : 14 Şubat 2014 13:06

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari