FacebookTwitterRSS
16 Ekim 2018, 12:21

Tüm gözler ABD Merkez Bankasına çevrildi

tum-gozler-abd-merkez-bankasina-cevrildi

İSTANBUL

Küresel piyasalar geçen hafta genel olarak pozitif bir seyir izledikten sonra yeni haftada ABD Merkez Bankası'nın (Fed) kararlarına odaklandı.

ABD'de piyasalar, bu hafta yarın başlayacak ve çarşamba günü kararları açıklanacak Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) toplantısından çıkacak kararlara odaklandı. Geçen hafta dolar endeksi haftayı düşüşle tamamlarken, ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 1,86'dan yüzde 1,9140'a yükseldi, pay piyasaları yüzde 1'in üzerinde değer kazandı. Cuma günü Dow Jones endeksi yüzde 0,12, S&P 500 endeksi yüzde 0,23, Nasdaq endeksi yüzde 0,71 değer kazandı. ABD'de açıklanan ulaşım hariç dayanıklı mal siparişlerinin beklentilerin altında kalmasının ardından dolar endeksinin değer kaybettiğini ifade eden analistler, bu hafta Fed'in dışında, açıklanacak 1. çeyrek GSYH verisinin de piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirtiyor.

Avrupa tarafında, Yunanistan'a ilişkin belirsizliklerin devam etmesi ve genellikle beklentilerin altında kalan makroekonomik verilere karşın avro/dolar paritesi yükseliş eğilimini koruyor. Avro/dolar paritesi geçen hafta 1,0780'den 1,09'a kadar yükselirken, pay piyasalarında haftalık bazda yüzde 1'i aşan yükselişler görüldü. Cuma günü DAX endeksi yüzde 0,74, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,44, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,24 değer kazandı. Bu hafta İngiltere'de 1. çeyrek GSYH ve Avro Bölgesi'nde açıklanacak enflasyon verileri ile Yunanistan ile ilgili haber ve açıklamaların takip edileceği kaydediliyor.

Asya tarafında bugün Çin'de yeni İpek Yolu'na ilişkin teşvik beklentilerinin desteği ile pay piyasalarında hızlı yükselişler dikkati çekiyor. Kapanışa yakın Çin'de Şanghay endeksi yüzde 2,48 yükselirken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi ise yüzde 0,30 değer kaybetti.

Yurt içinde, geçen hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) kararlarının ardından yükseliş eğilimini devam ettiren dolar/TL'ye karşın BIST 100 endeksinin pozitif seyri dikkati çekti. Endeks cuma günü yüzde 2,11, haftalık bazda ise yüzde 3,80 değer kazanarak 85.551 puan ile son iki ayın en yükseğine çıktı. Analistler, bu hafta yurt içinde Hazine'nin düzenleyeceği ihaleler ve TCMB enflasyon raporu, yurt dışında ise Fed kararları ve başta ABD 1. çeyrek GSYH olmak üzere makroekonomik verilerin takip edileceğini ifade ediyor. Borsa İstanbul'un görece olarak alternatif piyasalara göre ucuz kaldığını belirten analistler, 85.000 puanın üzerinde yeni hedefin 87.500 seviyesi olacağını tahmin ediyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

13.00 Türkiye, Hazine'nin 5 ve 10 yıl vadeli tahvil ihaleleri

16.45 ABD, nisan ayı hizmet sektörü ve bileşik PMI

17.30 ABD, Dallas Fed nisan ayı imalat endeksi

Muhabir: Bekir Gürdamar

Kayıt Tarihi  : 27 Nisan 2015 09:37

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari