FacebookTwitterRSS
15 Ekim 2018, 23:45

Yıldız: "Net olarak elimizde bir veri yoktur"

yildiz-net-olarak-elimizde-bir-veri-yoktur

ANKARA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk oluyor.

Ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldız, "Olaya teşhisimizi koyduk. Hangi olay nereden kaynaklandı, nasıl oluştu... Fakat bunun sebepleriyle alakalı kamuoyunda çok fazla merak edilen yalnızca teknik midir idari bir hata mıdır bir manevra yanlışlığı mıdır tasarruftan kaynaklanan bir sıkıntı mı var yoksa bunun daha ötesinde bir manipülasyon mu var, spekülatif olmanın dışında gerçekten sistemi olumsuz etkileyecek bir yapı var mı bütün bunlar üzerine detaylıca çalışıyoruz."

Türkiye'de enerji arzıyla, kurulu güçle, santrallerle alakalı bir problem bulunmadığını vurgulayan Bakan Yıldız, "Tam tersi enerji fazlamız var. Son 3 yılda yapılan yatırımlarla enerji fazlamız var. Enerji azlığından kaynaklanan bir problem yok. Olacaksa bile enerji fazlalığından kaynaklanan bir şey olması lazım. Problemleri net yerine koymak, olduğu gibi anlamak, varsa bir mühendislik hatası onu da anlamak için yaklaşık 55-60 kişilik bir ekiple çalışıyoruz" dedi.

Siber saldırı ihtimali

Oluşan olayı izah etmenin, bunun hangi sebeplerle tetiklendiğini bilmek anlamına gelmediğini anlatan Yıldız, şunları kaydetti:

"Olaya teşhisimizi koyduk, vakayı okuduk. Bunun 2-3 yolla tetiklenebileceğine kanaat getirdik. Bize soruluyor, 'bu bir siber saldırı mıdır?' siber saldırı ihtimal dışında değildir ama 'siber saldırı' dememiz için de elimizde yeterli done yok. Biz bir ucuzculuğa, kolaycılığa kaçma niyetinde değiliz. 'Ben yapmadım, o yaptı' gibi bir yapımız yok. Şeffaflıktan aldığımız güçle davranıyoruz. Neyse olayı öyle teşhis etmek istiyoruz. Siber saldırı ihtimal haricinde değildir, ancak şu anda elimizde net bir veri de mevcut değildir. Araştırılıyor, tamamen teknik bir gerekçeyle de olabilir. Onunla alakalı sebepleri ayrıca kamuoyuyla paylaşacağız."    

Buna ilişkin çok doğru bir teşhis konulması gerektiğini vurgulayan Yıldız, "Vatandaşımızda 'ilerde bu tür şeyler olabilir mi tekrarlanabilir mi' kaygısı, endişesi var. Bu tür noktalara düşmemek açısından çok daha dikkatli olmamız gerekiyor" diye konuştu.  

"Nükleer santralde kararlıyız"

"Nükleer güç santralleri ile ilgili siyasi kararlarımız mevcut, teknik kararlarımız mevcut. Son derece kararlıyız" diyen Yıldız, şunları söyledi:

"Yaklaşık 100 milyar liralık anlaşmanın, Hazine garantisi olmaksızın yapılması, Türkiye'de siyasi istikrara duyulan güvenin ve o güvenin sürdürülebilir oluşuna inancın önemli bir göstergesi."

Bakan Yıldız, "(Avrupa Birliği) Bizim enerji başlığımızı ister açsınlar, ister açmasınlar. Biz doğru bildiğimizi yapacağız" dedi.

Rusya’dan alınan doğalgazda fiyat indirimi

Rusya’dan alınan doğalgazda fiyat indirimine ilişkin Yıldız, "Bizim aldığımız indirim önemli ve değerli bir indirimdir. BOTAŞ'ın önceki 2 yıldaki zararını 2015 yılında telafi edecek bir kurguya sahiptir. Biz, 2015 yılında inşallah 6-7 milyar lira civarında maliyeye, gümrüklere ve hazineye para ödeyeceğiz" dedi.

Kayıt Tarihi  : 03 Nisan 2015 11:20
Güncelleme Tarihi : 03 Nisan 2015 11:34

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari