FacebookTwitterRSS
26 Eylül 2018, 03:10

Kasaplardan et ithalatı değerlendirmesi

kasaplardan-et-ithalati-degerlendirmesi

Kasaplardan et ithalatı değerlendirmesiMustafa Çalkaya

- Şen Kasap işletmecisi Kılıç:

- "Et ithalatına ilişkin verilen kararın bize bir faydası yok. Raflarda sattığımız ürünleri yerli olarak et borsasından temin ediyoruz"

- Nizamoğlu Kasap'ın sahibi Nizamoğlu:

- "İthalatın önünün açılması et fiyatlarındaki artışı engeller ama düşürmez"

ANKARA (AA) - MUSTAFA ÇALKAYA - Kasaplar, Avrupa Birliği (AB) menşeli canlı büyükbaş hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanmasına yönelik kararın et fiyatları üzerinde etkisinin sınırlı olacağına inanıyor.

Resmi Gazete'de yayımlanan ve et ithalatının önünü açan kararı AA muhabirine değerlendiren Şen Kasap işletmecisi Yiğit Kılıç, AB menşeli canlı büyükbaş hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanmasının kasaplara faydası olmadığını belirterek, raflarda satılan ürünlerin yerli olarak et borsasından temin edildiğini söyledi.

 Kılıç, ithal etlerin illerin et borsalarında satılması durumunda fiyatlarda düşüş yaşanabileceğini ifade ederek, "Bu karar, aracılara yarayacaktır. Yapılan indirimlerin raflara yansıyacağını düşünmüyorum" dedi. 

Et fiyatlarındaki artışın satışlara etkisinin sınırlı olduğunu kaydeden Kılıç, insanların pahalı da olsa et yeme alışkanlıklarından vazgeçmediğini kaydetti. Kılıç, geçtiğimiz günlerde et fiyatlarında yüzde 5'lik indirime giden Et ve Süt Kurumu (ESK) ile rekabet içerisinde olmadıklarını vurguladı. 

Yaklaşan Kurban Bayramı'nın et fiyatlarını etkilediğini dile getiren Kılıç, "Besiciler bayram öncesinde et satmıyor. Hayvanları Kurban Bayramı'nda satarak daha fazla para kazanmayı amaçlıyorlar. Buna rağmen kasaplar olarak sektörde tutunmaya çalışıyoruz" diye konuştu. 

- "İthal ete vergi indirimi üreticileri tedirgin edebilir"

Nizamoğlu Kasap'ın sahibi Yakup Nizamoğlu ise Resmi Gazete'de yayımlanan kararın kasapların et maliyetini etkilemeyeceğini söyledi. Kararın, ithal et  kullanan ESK gibi büyük işletmeleri ilgilendirdiğini aktaran Nizamoğlu, "İthalatın önünün açılması et fiyatlarındaki artışı engeller ama düşürmez" şeklinde konuştu.

Et fiyatlarının mart ayından itibaren artmaya başladığını ancak satışlarda aynı dönemde azalma yaşanmadığını belirten Nizamoğlu, şunları kaydetti:

"Üreticiler, ithal ete uygulanan vergi indiriminden tedirgin olabilirler. Ürünlerini satıp elden çıkarma telaşı içine girebilirler. Biz et fiyatlarının daha ucuz olmasından yanayız. Bazen fiyatlar artıyor ancak bunları tüketicilere yansıtmıyoruz. Kendi karımızdan fedakarlık ediyoruz. Bizim de maliyetlerimiz çok yüksek, bu yüzden daha fazla fedakarlık yapamadığımız için fiyatlarda bir azalma gerçekleştiremiyoruz."

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan AB Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararı'na göre, AB menşeli, sığır damızlıklar, bufalo damızlıklar ve evcil türleri hariç canlı büyükbaş hayvan ve diğer kemikli parça etlerin ithalatında gümrük vergisi bu yıl için sıfır olarak belirlendi.

Kayıt Tarihi  : 14 Ağustos 2015 12:21

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari