FacebookTwitterRSS
26 Eylül 2018, 03:04

Kocaeli'ye tramvay alımı KİK tarafından onaylandı

kocaeliye-tramvay-alimi-kik-tarafindan-onayla

Kocaeli'ye tramvay alımı KİK tarafından onaylandıHalil İbrahim Taşel

KOCAELİ (AA) - Kocaeli'de 113 milyon 990 bin liraya mal olacak tramvay projesi kapsamında tramvay aracı alım ihalesinin Kamu İhale Kurumu'nca (KİK) onaylandığı bildirildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Durmazlar Makine Sanayi ve Tic. A.Ş.’nin 19 milyon 740 bin Avro bedelle kazanmasının ardından itirazı değerlendiren KİK'in, ihalenin onaylanmasına karar verdiği belirtildi.

Tramvay hattının 7,2 kilometre uzunluktaki güzergahının belirlendiği ve kamuoyu ile paylaşıldığı hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Tramvay hattının kurulması için yapılan ihalenin ardından ihaleyi alan firmayla geçtiğimiz günlerde bir protokol imzalandı. Büyükşehir aynı dönemde 12 tramvay aracı alımıyla ilgili olarak da ihaleye çıktı. Bu ihaleyi 19 milyon 740 bin Avro teklifle Durmazlar Makine Sanayi ve Tic. A.Ş. firması kazandı. İhaleyi kazanan yüklenici firmadan 12’nci ayda 1 araç, 14’üncü ayda 2 araç, 15’inci ayda 3 araç, 16’ıncı ayda 3 araç ve 17’inci ayda 3 araç olmak üzere toplam 12 tramvay aracını teslim etmesi isteniyor. Alçak tabanlı olacak tramvay 28-33 metre uzunlukta ve 2,45-2,65 metre genişlikte olacak. 250-300 yolcu kapasiteli olacak tramvayın her iki yönde de iniş ve biniş kapıları ile iki ekli kapı ve dört çift kapısı olacak. Her iki baştan da sürücü kabini bulunacak tramvay, her iki baştan da sürülebilecek. Maksimum işletme hızı 70 kilometre, ortalama işletme hızı ise 20 kilometre olacak."

Kayıt Tarihi  : 14 Ağustos 2015 12:40

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari