FacebookTwitterRSS
23 Eylül 2018, 08:46

Dünya Romanlar Günü

dunya-romanlar-gunu

İSTANBUL (AA) - Edirne Roman Eğitimi Derneği Başkan Yardımcısı Sezgin Kaplan, Romanların istihdam olanaklarına eşit şekilde erişemediğini, geçici, düşük maaşlı ya da vasıfsız işgücü gerektiren işlerde çalıştırıldığını belirtti.

Beyoğlu'nda, Sıfır Ayrımcılık Derneği ve DurDe Platformu öncülüğünde "8 Nisan Dünya Romanlar Günü" dolayısıyla bir araya gelen Romanlar, pankart açıp "eşit yurttaşlık" talebiyle basın açıklaması yaptı.

Romanlar adına açıklamayı okuyan Sezgin Kaplan, Romanların Türkiye'nin en büyük etnik gruplarından biri olduğunu söyledi.

En çok ayırımcılığa uğrayan etnik grubun da Romanlar olduğunu savunan Kaplan, "Bugün, yılda bir kez de olsa Romanların, Anadolu'nun kültür mirasına yaptığı katkıyı kutlamak için önemli bir fırsat. Ülkenin dört bir tarafına dağılmış olan Romanlar, aynı zamanda ayırımcılığa uğrayan ve en dezavantajlı gruplardan birini oluşturmaktadır" diye konuştu.

Kaplan, Roman vatandaşlara karşı baskı ve ayırımcılık konusunda farkındalık yaratılması gerektiğini dile getirdi.

Ekonomi alanında Romanlara karşı ön yargı olduğunu ileri süren Kaplan, şunları kaydetti:

"Romanlar, istihdam olanaklarına eşit şekilde erişemiyor, geçici, düşük maaşlı ya da vasıfsız işgücü gerektiren işlerde çalıştırılıyor. Romanların arasında işsizlik oranı ortalama yüzde 85 olup, bu oran tüm dezavantajlı gruplar içindeki en yüksek oranı teşkil etmektedir. Bu gün aynı zamanda Romanların yaşamın her alanında karşı karşıya kaldığı sorunlar, baskılar ve ayırımcılık konusunda farkındalık yaratmamız, ayırımcılığa karşı mücadele birlik ve dayanışmanın önemini vurgulamamız gereken bir gün."

Açıklamanın ardından gazetecilerin soruları üzerine Kaplan, 7 Haziran'daki seçimlerde Roman aday gösterilmesinin sevindirici olduğunu ifade ederek, "Başlangıç için umut verici diye düşünüyorum. En azından CHP'nin söylemlerini eyleme dönüştürmesi sevindirici" değerlendirmesini yaptı.

Kayıt Tarihi  : 08 Nisan 2015 17:52

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari