FacebookTwitterRSS
19 Eylül 2018, 22:50

''Fotoğrafçılık sektörü, sorunları ve çözüm önerileri'' -İSFO Başkanı Kayhan: -''Bizler, fotoğraf çekerken işin içine sevgimizi ve emeğimizi katıyoruz. Fakat devlet dairelerindeki foto kabinler için aynısı geçerli değildir. Foto kabinl

fotografcilik-sektoru-sorunlari-ve-cozum-oner

İSTANBUL (A.A) - İstanbul Profesyonel Fotoğraf Sanatkarları Odası'nca (İSFO) düzenlenen ''Fotoğrafçılık sektörü, sorunları ve çözüm önerileri'' toplantısında, kayıt dışı fotoğrafçılar, sektör dışındaki işletmelerin fotoğraf çekmesi ve devlet dairelerinde foto kabinlerin bulunması gibi konular tartışıldı.
     İstanbul Ticaret Odası'ndaki toplantıya, 40 No'lu Fotoğrafçılık Meslek Komitesi Başkanı Bayram İşcan, Başkan Vekili Turan Kocaalp, üyeler Halis Yılmaz ve Selami Sarıtaş ile stüdyo sahibi fotoğrafçılar katıldı.
     Toplantıda konuşan İSFO Başkanı Saffet Kayhan, bugüne dek sanatlarını huzurla icra ettiklerini, bundan sonra da mesleklerini sorunuz bir şekilde sürdürmek istediklerini söyledi.
     Kayhan, ''Bizler, fotoğraf çekerken işin içine sevgimizi ve emeğimizi katıyoruz. Fakat devlet dairelerindeki foto kabinler için aynısı geçerli değildir. Foto kabinler, vatandaşlar tarafından pratik olduğu için ilgi görse de bu dava ekmek, rızk ve var olma davasıdır'' şeklinde konuştu.
     Fotoğrafçılık sektörünün sorunlarına dikkati çeken Kayhan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Okullarda, kırtasiyeci, emlakçı gibi işletmelerde, düğün ve nikah salonlarında çalışan kayıtsız yani korsan fotoğrafçılar hakkımızı yemektedir. Devlet, korsan taksicilerin peşinden koşuyorsa, bu fotoğrafçıların da takibini yapmalıdır. Anayasa'nın 173'üncü maddesi, devletin esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri aldığını söyler. Bu konuda İSFO olarak bizim de çalışmalarımız var.''
     Kayhan, 11 Nisan'da açılacak Photoshow Fuarı'nda imza kampanyası çalışması yapılacağını belirterek, fuara Türkiye'nin her yerinden fotoğrafçıların katılacağını söyledi.
     40 No'lu Fotoğrafçılık Meslek Komitesi Başkanı Bayram İşcan da ''Komite olarak 5 kişiyiz. Ancak destek çıkan olursa ilerleme kaydedebiliriz. Şikayet dilekçeleri olmadan elimizden hiçbir şey gelmez'' dedi.
     Yeni fiyat listesinin de dağıtıldığı toplantının ardından Eminönü PTT Binası önünde basın açıklaması yapan fotoğrafçılar, ''Korsan fotoğrafçılara hayır'' ve ''Esnafı yaşat ki devlet yaşasın'' yazılı dövizler taşıdı.
    
     Muhabir: İstanbul
     Yayıncı: Erdal Turanlı (AA)
Kayıt Tarihi  : 27 Şubat 2013 20:42

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari