FacebookTwitterRSS
22 Eylül 2018, 01:37

"Karagümrük çetesi" davası devam ediyor

karagumruk-cetesi-davasi-devam-ediyor

- "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü'nün de aralarında bulunduğu 16 sanığın yargılandığı davada, Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

- Mütalaada, aralarında Ahmet Mahmut Ünlü'nün de bulunduğu 10 sanığın, "örgüt kurmak, örgüte üye olmak, insan ticareti, fuhuşa teşvik olunması ile bu suça aracılık etme ve cinsel saldırı" suçlarından yeterli delil elde edilemediği ve suçun manevi unsurları oluşmadığından beraati istendi.

İSTANBUL (AA) - Kamuoyunda "Karagümrük çetesi" olarak bilinen suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, "Cübbeli Ahmet Hoca" ismiyle bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün de aralarında bulunduğu 16 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanıklar Mahjouba Demirel, Osman Aydemir ile Barış Sezek ve tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada, esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Yavuz Pehlivan, sanıklardan Nejat Ergin'in, mağdur Ahmet Şahin'i tehdit ettiği gerekçesiyle 1 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Konutunda sahte pasaport ele geçirilen sanıklardan Mahjouba Demirel'in de "resmi belgede sahtecilik" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep eden savcı Pehlivan, sanıklar Nejat Ergin, Saim Uyanık, Celil Yavuz, Yiğit Ergin, Murat Tolga Ohri ve İbrahim Danacılar'ın, "örgüt kurmak, yönetmek ve üye olmak" suçlarından yeterli, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği gerekçesiyle beraatlerini istedi.

Savcılık mütalaasında, internette yayınlanan uygunsuz gizli kamera görüntüleriyle ilgili kendisine şantaj yapılan Ünlü'nün sanık Barış Sezek aracılığıyla Nejat Ergin ile yardım amacıyla görüştüğü belirtilerek, ancak Ergin'in bu konuda suç teşkil edecek bir eyleminin tespit edilemediği vurgulandı.

Mütalaada, sanıklar Barış Sezek, Mahjouba Demirel, Kamara Alihammedova, Kakramonjon Khoulmamadov, Mehmet Batur, Ahmet Mahmut Ünlü, Muhammed Ali Melemez, Kadriye Sezek, Burhan Adıyaman ve Osman Aydemir hakkında, "örgüt kurmak, üye olmak, insan ticareti, fuhşa teşvik olunması ile bu suça aracılık etme ve cinsel saldırı" suçlarından, yeterli delil elde edilemediği ve atılı suçların manevi unsurunun oluşmadığı gerekçesiyle ayrı ayrı beraat kararı verilmesi istendi.

Mütalaanın ardından söz alan sanık avukatları, beyanda bulunmak için süre talep etti. Mahkeme heyeti de savcılığın mütalaasına karşı beyanda bulunmak üzere sanık ve avukatlara süre vererek duruşmayı erteledi.

Ceza istemleri

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğince hazırlanan iddianamede, Ahmet Mahmut Ünlü'nün, "haksız çıkar sağlamak amacıyla kurulan örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek", "insan ticareti yapmak", "cinsel saldırı" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" suçlarından 25 ile 53 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti.

Örgüt elebaşı olduğu iddia edilen sanıklardan Nejat Ergin'in, "haksız çıkar sağlamak amacıyla örgüt kurmak" ve "tehdit" suçlarından 10 ile 26 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, Barış Sezek'in de "haksız çıkar sağlamak amacıyla örgüt kurmak", "insan ticareti yapmak", "fuhşa aracılık ve yer temin etmek" ile "kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" suçlarından 87 ila 164 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülmüştü.

İddianamede, diğer 13 sanığın da "insan ticareti yapmak", "cinsel saldırı", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak", "fuhşa aracılık etmek", "resmi belgede sahtecilik", "haksız çıkar sağlamak amacıyla kurulan örgüte üye olmak" ve "haksız çıkar sağlamak amacıyla kurulan örgüte üye olmamakla birlikte, bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçlarından 1 ile 48 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırılmaları istenmişti.

Kayıt Tarihi  : 26 Mart 2015 12:57
Güncelleme Tarihi : 26 Mart 2015 17:12

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari