FacebookTwitterRSS
26 Eylül 2018, 03:08

Spor düşmanlıkları bitirir

spor-dusmanliklari-bitirir

Başbakan Yardımcısı Arınç, sporun düşmanlıkları bitiren bir uğraş olduğunu belirterek, sporculara her türlü imkanı sağlamak gerektiğini söyledi.

...

BURSA

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Şüphesiz Büyük Atatürk'ün hedefleri içerisinde de gençlerimizin zeki, ahlaklı ve çevik olarak, sporcu olarak yetişmesi öngörülüyor. Biz de sporcularımıza her türlü teknik imkanları sağlamak, okullarımızda ve okul dışında sporlarda başarılı olmalarını temin etmek mecburiyetindeyiz" dedi.

Arınç, Nilüfer Spor Salonu'nun açılış töreninde yaptığı konuşmada, spor tesislerinin, gençler düşünülerek inşa edildiğini söyledi.

Bu spor salonunun, önceki yıllarda temeli atılmasına rağmen inşaatına devam edilemediğini ve projesinin tasfiye edildiğini belirten Arınç, burayı ilk kez 2011 yılında gördüğünü anlattı.

Projeyi yeniden yaptırıp kapasiteyi artırdıklarını ve iki yıl önce ihale ederek kendisinin de katıldığı törende salonun temeli attıklarını hatırlatan Arınç, "Bursa'ya böylesine büyük bir spor salonu kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çok şükür ki iki yıl sonra bugün açılışını yapıyoruz. Biraz sonra içini göreceğiz ancak ben projesini ve içerisinde sporcularımız için tahsis edilmiş bütün alanları gördüğüm için çok güzel bir bina, spor merkezi olduğunu düşünüyorum. Nilüferimize, Bursamıza, Bursamızın sporcu gençliğine hayırlı olmasını diliyorum" ifadesini kullandı.

Bursa'nın, böylesine büyük bir tesisi fazlasıyla hak ettiğine değinen Arınç, ilin, öğrenciler dahil sporcu sayısı bakımından İstanbul'u geçerek birinciliğe yerleştiğini bildirdi.

Kentteki okullarda sporcu sayısının 50 bine yaklaştığı, lisanslı sporcu sayısının da 100 bini aştığı bilgisini veren Arınç, şöyle devam etti:

"Bursa, fiilen spor yapan gençlerimizle birlikte Türkiye'nin medar-ı iftiharı. Burada da zaten güzel örneklerini görüyoruz. Engelli sporcularımız, arkadaşlarımızla genç sporcularımızla sporun her branşında Bursa her zaman öncü. Bu yüzden ulusal ve uluslararası müsabakalarda da Bursa büyük şampiyonluklar kazanıyor, ilimizden milli sporcular yetişiyor. Spor yapan gençlerin kötü işlerle ilgisi olmaz, memleketini, ülkesini, bayrağını, toprağını seven gençler olarak yetişirler, rakiplerini sadece yarışarak güç bakımından geçip başarılı olurlar. Şüphesiz Büyük Atatürk'ün hedefleri içerisinde de gençlerimizin zeki, ahlaklı ve çevik olarak, sporcu olarak yetişmesi öngörülüyor. Biz de sporcularımıza her türlü teknik imkanları sağlamak, okullarımızda ve okul dışında sporlarda başarılı olmalarını temin etmek mecburiyetindeyiz."

Spor, düşmanlıkları bitirir

Sporu, gençlikle beraber düşündüklerini kaydeden Arınç, bundan dolayı ilgili bakanlığın adının, "Gençlik ve Spor Bakanlığı" olduğunu dile getirdi.

Arınç, sporun, düşmanlıkları bitiren bir uğraş olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Spor, aradaki kim ve nefreti ortadan kaldırır, el ele, birlikte, takım ruhu içerisinde büyük başarılar kazanmamıza yol açar. Dolayısıyla gençlerimizin de eğitim kurumlarımızda örgün ve yaygın olarak iyi yetişmesini amaçlıyoruz. Nüfusumuz 76 milyon. Bunun yarısı 30 yaşın altında. 30 yaşın altındaki nüfusumuzun 19 milyonu da sizin yaştaki gençlerimiz; ilkokuldan lise son sınıfa. 3,5 milyon da üniversitede. 19 milyon gencimiz var. Bu yaşlardaki yavrularımızın iyi ve nitelikli eğitim almasının yanında iyi bir sporcu olarak da yetişmesi lazım. Herkesin kabiliyetine göre, başarısına göre ama mutlaka vücudunu sportif amaçla da geliştirmesini arzu ediyoruz. Binlerce derslik yaparak, yeni ilköğretim, ortaöğretim, liseler kurarak, yeni üniversiteler, fakülteler, yüksekokullar açarak gençlerimizin dünyayı tanıyan, bilen, iyi eğitimli, güzel düşünceli gençler olarak yetişmesini istiyoruz."

Her türlü sosyal, kültürel ve sportif çalışmanın yapılabileceği Nilüfer Gençlik Eğitim Merkezinin temelini bu yıl attıklarını anımsatan Arınç, burasının da yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirtti.

Arınç, maliyeti 35 milyon lirayı bulan Nilüfer Spor Salonu'nun oturma kapasitesinin 9 bin 240 metrekare olduğunu, çevresiyle 30 dönüm alanda yapıldığını, 7 bin 500 kişilik seyirci kapasitesinin yanı sıra genişlik ve uzunluk bakımından uluslararası kriterler taşıdığını ifade ederek, tesiste iki antrenman salonu, masa tenisi ve bilardo salonları, 70 kişilik eğitim salonu, sporcu soyunma odaları, fitness salonları, hakem ve doping test odaları, saunalar, ofis, depo, teknik ofis bölümlerinin yer aldığını, ayrıca 300'ü kapalı olmak üzere 600 araçlık otoparkın bulunduğunu sözlerine ekledi.

Daha sonra kurdeleyi keserek salonun açılışını gerçekleştiren Arınç, beraberindekilerle tesisi gezdi ve bir grubun sunduğu basketbol gösterisini izledi. (AA)
Kayıt Tarihi  : 19 Mart 2014 19:45

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari