FacebookTwitterRSS
23 Eylül 2018, 06:42

Dünya Tiyatro Günü kutlandı

dunya-tiyatro-gunu-kutlandi

ANKARA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Sahnelenen eserlerin, eşitlikçi bir anlayış ile herkese hitap etmesini, bu topraklarda zenginliğe dönüşen tüm farklılıkların 'perde' diyebilmesini sağlamak, yalnızca bir dönemin değil, her dönemin politikası olmalıdır" değerlendirmesini yaptı.

Çelik, Dünya Tiyatro Günü nedeniyle yayımladığı mesajda gerçek ile kurgunun iç içe olduğu tiyatronun, aktardığı her öyküyle hayatı daha iyi anlama ve değerlendirme fırsatı sunduğunu belirtti.

Shakespeare'in "Bir tiyatro sahnesidir aslında yaşadığımız bu koca dünya" sözünü anımsatan Çelik, mesajında şunları kaydetti:

"Sayısız trajedinin kalemden kağıda, kağıttan sahneye dökülmesine karşın bugün hala dünya sahnesi üzerinde yenilerini yazan bizler, tiyatrodan seyretmenin ötesinde ders çıkarmayı da bilmeliyiz. Bu sanat dalı, aynı zamanda toplumun birlik ve bütünlüğü için yaşamsal önem taşır. Sahnelenen eserlerin, eşitlikçi bir anlayış ile herkese hitap etmesini, bu topraklarda zenginliğe dönüşen tüm farklılıkların 'perde' diyebilmesini sağlamak, yalnızca bir dönemin değil, her dönemin politikası olmalıdır. Kadife perdenin ardında büyük bir heyecanla seyircisini bekleyen ve mutluluğu alkışta arayan tüm tiyatro emektarlarını bu düşüncelerle selamlıyor; dekorundan ışığına, kostümünden müziğine sahne önü ve arkasında tiyatro sanatına gönül vermiş herkesin 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nü kutluyorum."

Kayıt Tarihi  : 27 Mart 2015 15:22

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari