FacebookTwitterRSS
20 Eylül 2018, 16:49

Japonya'da Türk moda rüzgarı

japonyada-turk-moda-ruzgari

Japonya'nın başkenti Tokyo'da Yunus Emre Enstitüsü'nün düzenlendiği "Türkiye'nin Moda Dünyası" adlı defile büyük ilgi gördü.

...

TOKYO 

Defilede, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü ve Japon Bunka Gakuen Moda Üniversitesi'nin ortak hazırladığı kıyafetler sergilendi.

Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Telat Aydın AA'ya yaptığı açıklamada, Japonya'da Türk modası ile Türk kumaşlarını da tanıtmayı hedeflediklerini belirterek, Yunus Emre Enstitüsü ile Bunka Gakuen Moda Üniversitesi işbirliğinin ilk yılını tamamladıklarını kaydetti. 

Aydın, Türkiye'den çeşitli ihracatçı birliklerinin de desteğiyle sadece kumaş değil, deri ve benzeri tekstil ürünlerini de Japonya'da tanıtmayı istediklerini ifade ederek, defileye ülkedeki moda dünyasının yanı sıra Japon kumaş ithalatçılarının da ilgi gösterdiğini anlattı.

Koleksiyonda Bursa, Elazığ, Mardin, Bodrum ve Çorum bölgelerine ait yöresel kıyafetler ile kaftanlar, oya işlemeli elbiseler, gelinlik  ve abiyelerden oluşan 36 parça Japonların beğenisine sunulurken, Bunka Moda Gakuen Üniversitesi öğrencileri de Türk kumaşlarından yapılan kendi tasarladıkları erkek kıyafetlerini tanıttı.

Defilede, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü koleksiyonundan derlenen Anadolu'nun tarihi motifleri ile süslenmiş yöresel kıyafetlerinin yanı sıra Osmanlı kaftan serisi, geleneksel gelinlikler ve abiyeler de sergilendi. 

Ünlü Japon modacı Kansai Yamamato’nun da izlediği defileye Japonya’nın önde gelen medya kuruluşları da yoğun ilgi gösterdi.

Defileye Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın yanı sıra birçok yetkili de katıldı. 

Tokyo’daki Bunka Gakuen Moda Üniversitesi, dünyanın önde gelen moda üniversitelerinden biri olarak biliniyor. Meşhur moda Cı Kenzo’nun da mezun olduğu üniversitenin yaklaşık 10 bin öğrencisi bulunuyor. (AA)
Kayıt Tarihi  : 10 Aralık 2013 09:30

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari