FacebookTwitterRSS
20 Eylül 2018, 16:43

Türk kahvesi UNESCO'nun korumasında

turk-kahvesi-unesconun-korumasinda

Türk kahvesi kültür ve geleneği, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu Somut Olmayan Kültürel Miras Komitesi tarafından "temsili listeye" alındı.

...

BAKÜ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç.Dr. Ahmet Arı, Türk kahvesi kültür ve geleneğinin "temsili listeye" alınmasıyla ilgili, "Türk kahvesi sonsuza kadar yaşayacaktır. Biz bu kültürü gelecek nesillere öğretmeliyiz" dedi.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de devam eden UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası Komitesi toplantısında çeşitli ülkeler tarafından önerilen farklı kültür varlıklarının somut olmayan temsili miras listesine alınması görüşüldü. Görüşmelerin ardından Türkiye'nin Kültür ve Turizm Bakanlığı kanalı ile önerdiği Türk kahvesinin, "temsili listeye" alınmasına karar verildi.

Toplantıya Türk heyetiyle katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türk kültüründe büyük yeri olan kahvenin UNESCO somut olmayan kültürel miras listesine alınması nedeniyle gurur duyduklarını söyledi.

Daha önce hepsi birbirinden değerli 10 kültür öğesinin bu listede yer aldığını ve Türk kahvesi ile sayının 11'e ulaştığını söyleyen Arı, bunun devamının geleceğini belirtti. Bu kültür öğelerini UNESCO'nun listesine dahil etmenin yeterli olmadığını ifade eden Arı, bunların etrafında koruma sistemi oluşturulması gerektiğini kaydetti.

Kültür varlıklarının yaşatılmasının ve gelecek nesillere aktarılmasının önemine değinen Arı, "Türk kahvesi sonsuza kadar yaşayacaktır. Biz bu kültürü gelecek nesillere öğretmeliyiz" diye konuştu.

Türkiye'nin bir sonraki liste adayı Ebru sanatı

Kültürel miras listesinde en çok öğesi bulunan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu bildiren Arı, UNESCO'nun bazı sınırlamalara gittiğini söyledi ve yılda bir öneriyi kabul ettiğini belirtti.

Türkiye'nin kültür varlıkları ile zengin bir ülke olduğunu hatırlatan Arı, "Bir sonraki yıl için Ebru sanatını listeye aday göstereceğiz. Ayrıca Balkanlar ve Orta Asya'dan 7 ülke ile ortaklaşa Hıdırellez geleneğini aday göstereceğiz" dedi. (AA)
Kayıt Tarihi  : 05 Aralık 2013 11:25

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari