FacebookTwitterRSS
19 Eylül 2018, 22:44

Türk resminin eserleri satışa çıkıyor!

turk-resminin-eserleri-satisa-cikiyor

 İSTANBUL

 
Antik AŞ'den yapılan açıklamaya göre, Beşiktaş'ta bir otelde gerçekleştirilecek müzayedede Türkiye'nin köklü aile koleksiyonlarından çıkan Halil Paşa, Sami Yetik, Hoca Ali Rıza, Hikmet Onat ve Feyhaman Duran, Şevket Dağ imzalı başyapıt tablolar ile Osmanlı tuğralı gümüşler ve Beykoz koleksiyonu, hatlar, fermanlar ve hilye-i şerifler satışa sunulacak. 
 
Müzayedede Sami Yetik'in, 1917 imzalı ve askerler, efeler ve süvarileri özgün fırça darbeleri ile tuvaline aktardığı "Milli Mücadele" konulu tablo da satışa çıkartılıyor. Eski Türkçe imzalı ve 106x175 santimetre ebatlarındaki eserin açılış fiyatı 550 bin lira olacak.
 
Nazmi Ziya’nın 1910-1925 yıllarına tarihlenen üç önemli eserinin de yer alacağı müzayedede, Halil Paşa'nın fırçasından "Şakayıklar", Hikmet Onat'ın "İstanbul" konulu çalışmaları, Şevket Dağ'ın ustalık dönemi çalışmalarının yanı sıra Feyhaman Duran, Vecihi Bereketoğlu ve Mahmud Cuda gibi değerli sanatçılara ait eserler bulunacak.
 
Hoca Ali Rıza’nın Türk resim sanatında ekol olan tekniğini konuşturduğu peyzaj eserleri de müzayedede satışa sunulan eserler arasında yerini alıyor.
 
Hat sanatının şaheserleri de müzayedede
 
Tuğralı gümüşler, tombaklar, "Yıldız" damgalı porselenler, Beykoz camları, çeşm-i bülbüller, bohemler, fermanlar, hatlar, hilye-i şerifler ve oryantalist ressamların "İstanbul" konulu birbirinden önemli tabloları da müzayededeki eserler arasında bulunuyor.
 
Hasan Rıza Efendi, Kazasker Mustafa İzzet, Yahya Hilmi, Mahmud Celaleddin, Mehmed Esad Yesari gibi Türk hat sanatına yön vermiş değerli hattatların hilye-i şerif, aşere-i mucizat, nübüvvet mührü gibi, benzerleri önemli koleksiyonlarda yer alan eserleri ile levhalar ve Kur'an-ı Kerimler müzayedede satışa çıkartılacak.
 
Muhabir: Kenan Irtak
Kayıt Tarihi  : 08 Nisan 2015 16:05

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari