FacebookTwitterRSS
19 Eylül 2018, 22:48

Davutoğlu'ndan "Minsk Grubu" için açıklama geldi

davutoglundan-minsk-grubu-icin-aciklama-geldi

TBMM

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Dünyada bazı çevreler, lobiler tam bir hareket halinde Türkiye aleyhtarı bir kampanya yürütürken ve bu kampanyaya bazı kirli çevreler açıkçası tahrik edici bir şekilde katılırken, Türkiye 100 yıllık bir savaşın arkasından, yüzüncü yılında savaştığı ülkelerin liderlerini ülkemizde ağırlıyor" dedi.

TBMM'nin açılışının 95. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyona eşi Sare Davutoğlu ile birlikte katılan Başbakan Davutoğlu'nu, Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve eşi Gülten Çiçek karşıladı. 

Resepsiyonda gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, İstanbul'daki Barış Zirvesi'nden geldiğini hatırlatarak, zirveye katılanların, Mustafa Kemal Atatürk'ün Anzak askerleri için söylediği sözlere atıfta bulunduklarını söyledi. Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu güzel bir örnek. Öbür tarafta maalesef zikrettiğim gibi 100 yıl önce yaşanan acıdan siyaset yapmaya çalışan, Türkiye'yi karalamaya çalışan çevreler var. Bunlar aslında tarihin iki yüzünü gösteriyor. Mertçe savaşıp, mertçe barışanlarla hala kendi kışkırttıkları masum Ermenileri, bugün sanki onu savunurmuşçasına o dönemde Türklere, Ermenilere acıyı yaşatanlar bugün açıklama yapıyorlar. Dünyada bazı çevreler, lobiler tam bir hareket halinde Türkiye aleyhtarı bir kampanya yürütürken ve bu kampanyaya bazı kirli çevreler açıkçası tahrik edici bir şekilde katılırken, Türkiye 100 yıllık bir savaşın arkasından yüzüncü yılında savaştığı ülkelerin liderlerini ülkemizde ağırlıyor."

1915 olaylarına ilişkin AP ve bazı ülke parlamentolarının aldığı kararlara karşı TBMM'nin tutumuna değinen Davutoğlu, "TBMM Başkanımıza teşekkür ediyoruz. 24. Dönem'deki basiretli, dirayetli liderliğiyle zorluklar içinde ama nihayet birçok memleket faydasına yasanın geçtiği, Meclis'in görevini ifa ettiği bir dönem oldu. Ayrıca bugün TBMM'de de olağanüstü oturum vardı. Gerek biz, gerek muhalefet partisi liderleri, bu konuda, tarihe yaklaşırken herhangi başka bir parlamentoda bu konuya muhatap olmayan parlamentodan daha seviyeli, çok daha vakur bir tepki gösterdik. Biz bu vakur tepkimizi göstermeye devam edeceğiz" dedi.

"Minsk grubunun tarafsızlığına gölge düşürür"

Başbakan Davutoğlu, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına yönelik Alman Parlamentosu'nun aldığı kararın kabul edilmesinin mümkün olmadığını, Rusya'nın tutumuyla ilgili de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü, gerekli girişimlerin yapılacağını kaydetti.

Fransa ve Rusya devlet başkanlarının Erivan'da olmasının Minsk Grubu'nun tarafsızlığına gölge düşüreceğini belirten Davutoğlu, "Azerbaycan Karabağ meselesinde arabuluculuk yapan Minsk Grubu'nun konuları istismar eden Ermeni tutumuna karşı objektif davranmalarını bekleriz" diye konuştu.

Davutoğlu, ekonomik yaptırımların gündemde olup olmadığına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

"Bunlarla ilgili gerekli girişimler şu anda sürdürülüyor. Önemli olan tutumuzun açık bir şekilde dünyaya anlatılması. Karşılaştırmak için söylemiyorum ama Erivan'daki toplantıya katılıma bakın, bir de Türkiye'deki Barış Zirvesi'ne katılıma bakın. Aradaki fark kime, neye itibar ettiğini ortaya koyan bir farktır. Kaç devlet başkanı oraya gidiyor, kaç devlet, hükümet başkanı burada. Çünkü bizim zirvede sadece Türkiye sevdası değil, evet oda var, bizim zirvemizin adı Barış Zirvesi. Onların yaptığı toplantı nefret üretmeye ve öfkeyle tarihi yorumlayıp bugünkü nesillere aktarmaya dayanan bir husus."

"Rusya Devlet Başkanı Putin'in sözleri güveninizi sarstı mı" sorusu üzerine Davutoğlu, "Bize dönük olarak tarihimizi tahrik eden ve tahkir eden her türlü tutum bizi sarsar. Kim tarafından, nerede yapılırsa yapılsın. Herkesle tarihi konuşmaya, yüzleşmeye hazırız ama göz mesafesinde konuşmaya hazırız" dedi.

Muhabir: İlhan Toprak

Kayıt Tarihi  : 24 Nisan 2015 09:34

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari