FacebookTwitterRSS
16 Ekim 2018, 12:17

Schaefer'den Ahmet Davutoğlu'na övgü

schaeferden-ahmet-davutogluna-ovgu

BERLİN

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 1915 olaylarıyla ilgili yayımladığı taziye mesajının övgüye değer olduğunu belirterek, "Türkiye Büyükelçiliği'nin internet sayfasında paylaştığı, Sayın Davutoğlu'nun açıklaması okunmaya değer. (Taziye mesajını) okumanızı tavsiye ederim. Birçoğumuz açıklamadaki bazı cümlelerin altına imzamızı atabiliriz" dedi.

Berlin'deki Federal Basın Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Schaefer, Başbakan Davutoğlu'nun 1915 olaylarıyla ilgili yayımladığı taziye mesajını olumlu bulduklarını ifade etti.

Hükümet Sözcü Vekili Christiane Wirtz de Almanya Başbakanı Angela Merkel'in dün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile 1915 olaylarına ilişkin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirterek, , "Başbakan Merkel dün, Davutoğlu ile telefonda görüştü ve çok olumlu bir görüşme oldu. Merkel, Alman hükümetinin bu konuyla ilgili duruşunu izah etti. Türkiye'nin bu konudaki açıklamasını da olumlu karşılıyor." diye konuştu.

Wirtz, Davutoğlu'nun yayımladığı taziye mesajının Alman basınında da yer aldığına işaret ederek, Başbakan Davutoğlu'nun mesajında açık bir duruş sergilediğini, Türkler ve Ermenilerin beraber sorumluluk alması gerektiğini ifade ettiğine dikkati çekti.

Davutoğlu'nun mesajında eski yaraların kapanması ve uzlaşma süreci ile yüzleşilmesi gerektiğine yer verdiğini belirten Wirtz, Merkel'in bunu olumlu bulduğunu bildirdi.

Muhabir: Neslihan Doğan

Kayıt Tarihi  : 22 Nisan 2015 17:06

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari