FacebookTwitterRSS
19 Eylül 2018, 22:47

Yeni yılın ilk düzenlemesi "tam gün" olacak

yeni-yilin-ilk-duzenlemesi-tam-gun-olacak

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, Bütçe görüşmeleri sonrasında çalışmalara ara veren Meclis'in yeni yılda ele alacağı ilk düzenlemenin "tam gün" olacağını söyledi.

...

TBMM - Melda Çetiner

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş,  yaptığı açıklamada, TBMM Genel Kurulu'nun gruplarla alınan karar doğrultusunda 2 Ocak Perşembe gününe kadar çalışmayacağını belirtti.

Konuyu daha önce siyasi parti gruplarıyla görüştüklerini anlatan Elitaş, 2014 yılı bütçe görüşmeleri sürerken yarım kalan "tam gün" tasarısını araya almayı ve sonrasında 7 Ocak Salı gününe kadar çalışmalara ara vermeyi planladıklarını hatırlattı.

CHP'nin, kendilerine,  "Biz bunu destekleriz ama grup önerisi getirin" dediğini anlatan Elitaş, "3 parti imzalayarak ortak grup önerisi getirecektik. Daha sonra BDP de vazgeçti. Sonradan da bütçe arasına herhangi bir tasarı alınmaması teklifi gelince, siyasi parti gruplarıyla anlaştığımız çerçevede 7 Ocak'a kadar ara vermeyi planlamıştık. Ama şimdi o mümkün olmadı. Nitekim Başbakanımız Cuma günü AK Parti'li milletvekillerine genel merkezde verdiği yemekte, 2 Ocak tarihine kadar Meclis'in çalışmalara ara verdiğini ve yoğun çalışma süreci içinde dinlenme ihtiyacı olduğunu ifade etti" dedi.

Elitaş, TBMM Genel Kurulu'nun, Başkanlık Divanı oluşmaması veya toplantı yeter sayısı bulunamaması üzerine "aç-kapa" yöntemiyle çalışmayacağını belirterek, "Konuyla ilgili farklı iddia ve yorumda bulunanlar, yaptığımız görüşmenin hilafında bir beyan vermiş olurlar ki bu da siyasi etiğe uygun değildir. TBMM; diğer siyasi parti gruplarına verdiğimiz bilgi doğrultusunda 2 Ocak Perşembe gününe  kadar çalışmayacak. İşin doğrusu ve olması gereken, siyasi parti gruplarının İçtüzük uyarınca ara verme işleminin Danışma Kurulu önerisiyle getirilmesiydi. TBMM'de özellikle 24. Dönem'de ve son yılda gelenek olağanüstü bir şekilde bozuldu, teamüller tamamen rafa kalktı. İçtüzük bitti, herkes zihnine göre İçtüzük uygulamaya başladı. Ondan dolayı böyle sıkıntılar çekiyoruz" diye konuştu. 

"Tam gün" düzenlemesini 2 Ocak ve 3 Ocak günlerinde görüşeceklerini belirten Elitaş, yeni yılın ilk düzenlemesinin bu olacağını söyledi. 

Elitaş, "TBMM'nin çalışmamasını operasyonlarla ilişkilendirmeye çalışanlar haksızlık yapıyorlar. 15 Aralık'tan itibaren Meclis'in 7 Ocak'a kadar çalışmayacağı medyada haber yapılmıştı. O haberler biline biline çarpıtıcı, yanıltıcı, yönlendirici ve asılsız bilgilerle gündemi farklılaştırmaya çalışmak, yanlış sonuçlar doğurur" dedi. (AA)
Kayıt Tarihi  : 23 Aralık 2013 16:37

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari