FacebookTwitterRSS
15 Ekim 2018, 23:43

Yüksekdağ: "HDP bir nehirdir"

yuksekdag-hdp-bir-nehirdir

ANKARA (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ''Türkiye halkları bir nehirdir. HDP, bir nehirdir. Bu nehri hiçbir baraj kelepçeleyemez. 2015 genel seçimlerinde gürül gürül akan nehrimizin üzerindeki bütün barajları yıkıp geçeceğiz, bütün kelepçeleri kırıp atacağız'' dedi.

Partinin İnşaat Mühendisleri Odasında düzenlenen milletvekili aday tanıtım toplantısında konuşan Eş Genel Başkan Yüksekdağ, bugünün olağanüstü bir gün olduğunu, yeni bir başlangıç yapmanın sevincini yaşadıklarını ifade etti.

Bu zamana kadar Türkiye halklarının statükoya mahkum edildiğini ileri süren Yüksekdağ, Türkiye'nin kendine ait olmasını istediği geleceği bir çocuk gibi büyüterek bugüne getirdiğini ifade etti. HDP'nin milletvekili adaylarının, Türkiye'nin büyüttüğü bu umut olduğunu belirten Yüksekdağ, milletvekili adayları içerisinde emekçilerin, akademisyenlerin, kadınların olduğunu söyledi.

Yüksekdağ, 550 milletvekili adayının içerisinde en emekçisinin kadınlar olduğunu belirterek, bu adaylar içerisinde esnafı, köylüsü emeğiyle hakça bir yaşam isteyen kadınlar ve erkeklerin olduğunu belirtti. Yüksekdağ, ''HDP, bu 550 milletvekili adayı listesiyle Türkiye halklarının haklılığını ve gücünü kuşanmıştır'' diye konuştu.

Milletvekili aday listesinin tekçiliğe ve bütün siyasi dayatmalara karşı bir liste olduğunu ifade eden Yüksekdağ, ''Bu listedeki farklılığın, zenginliğin gücünü hiçbir düzen partisinin listelerinde göremezsiniz. Ailesinin ferdini gerillada yitirmiş bir anne ile yine ailesinin ferdini askerde, çatışmada yitirmiş insanı sadece HDP’nin listesinde bir arada görebilirsiniz'' dedi.

Yüksekdağ, ''Bugüne kadar birbirinden koparılan, birbirine düşmanlaştırılan, kutuplaştırmanın ve parçalamanın zemini haline getirilen bütün güçleri, halk dinamiklerini eşitlik, barış ve kucaklaşma hukukuyla bir araya getirmeyi başardık. İşte HDP’nin bu hukuku ve çizgisi Türkiye’nin yeni demokratik hukuku ve yaşamı olacaktır. Türkiye’de eskiyi ortadan kaldıracak ve yeniyi inşa edecek gücü arıyorsanız çok uzağa gitmenize gerek yok. İşte bu güç burada, bu çatının altında'' ifadesini kullandı.

- "2015 seçimlerinde kadınlar siyasete el koymuştur"

Partinin aday listesinin, "Ben başkan olacağım" diyene karşı, "Bizler özgürlüğü, demokrasiyi ve yeni yaşamı kuracağız" diyenlerin listesi olduğunu belirten Yüksekdağ, ''Biz, sadece tek bir ağızdan çıkan otoriter, diktatöryel sözleri değil, halkların o güzel korosundan çıkan türküleri dinliyoruz. Bizler, yeni Türkiye’nin, yeni yaşamın o çoğul türküsünü söyleyecek, o birleşik gücünü açığa çıkaracak şekilde ilerledik, ilerleyeceğiz" diye konuştu.

Bu listeyle "değişime karşı direnen siyaseti alaşağı edecek bir gücü açığa çıkaracaklarını" öne süren Yüksekdağ, "Türkiye halkları bir nehirdir. HDP, bir nehirdir. Bu nehri hiçbir baraj kelepçeleyemez. 2015 genel seçimlerinde gürül gürül akan nehrimizin üzerindeki bütün barajları yıkıp geçeceğiz, bütün kelepçeleri kırıp atacağız. İşte ancak o zaman bu nehir özgür akacak. Biz bu barajları, bentleri, engelleri aşarak Türkiye’ye yeni bir gelecek ve yaşam sunacağımıza eminiz" dedi.

HDP’nin 2015 genel seçimlerine büyük bir değişim partisi olduğunu göstererek yaklaştığını ifade eden Yüksekdağ, partinin Türkiye’de değişimi yaratacak kadın gücüne dayandığını söyledi.

Listelerde çok büyük bir kadın emeği olduğunu aktaran Yüksekdağ, şunları kaydetti:

"2015 seçimlerinde kadınlar siyasete el koymuştur, bu liste bunun iradesidir. Siyasete el koyan kadınlar, Özgecanlar'ın ve her gün katledilen kadınların ahını alacak. Geleceksiz bırakılan, sömürüyle, baskıyla hizaya çekilmeye çalışılan bütün kadınların da özgürlük gücü, enerjisi olacak. Bugün açıkladığımız listeyle bütün Türkiye halkları için kadınıyla, erkeğiyle bütün ezilen kesimleriyle yeni bir yaşamın kapısını açıyoruz, bu eşikten geçiyoruz."

Zorlu bir çalışma sürecinden geçerek bu aday listesini hazırladıklarını belirten Yüksekdağ, ''Şüphesiz ki en iyisini yapamadık, eksikliklerimiz ve yetersizliklerimiz var ama bugün bu coşkuyla, bu buluşmayla şunu ifade ediyoruz, eksikliklerimiz ne olursa olsun bizim fazlamızla yola devam edeceğiz" diye konuştu.

-"Biz'ler HDP, Biz'ler Meclis'e" şarkısı tanıtıldı

Konuşmaların ardından Parti Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ, sahneye çağrılan milletvekili adaylarıyla fotoğraf çektirdi.

Toplantıda ayrıca Demirtaş ve Yüksekdağ, 24. dönem milletvekillerine de plaket verdi. Toplantıda bulunmayan milletvekillerinin plaketlerini ise Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ile İdris Baluken aldı.

Tanıtım filminin de gösterildiği toplantıda, partinin 2015 genel seçimleri için hazırladığı seçim şarkısı da ilk kez çalındı. "Biz'ler HDP, Biz'ler Meclis'e" isimli şarkıda, "Bizler güneşiz, bulutuz, yağmuruz. Bizler demiriz, kömürüz, pamuğuz. Bizler baharız, umuduz, barışız. Bizler horon, düğün, zeybek, halayız. Baskıya karşı bizler HDP. Sömürüye karşı bizler Meclis'e. Bizler HDP, bizler Meclis'e" sözleri yer aldı. Seçim şarkısına Eş Genel Başkan Demirtaş'ın sazla eşlik ettiği öğrenildi.

- Doğan: ''Bu barajlar, bugün değilse yarın er geç yıkılacaktır''

Öte yandan toplantı öncesinde bazı milletvekili adayları, gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

HDP Gaziantep milletvekili adayı eski Belediye Başkanı Celal Doğan, kendisine milletvekili adaylığı teklifi gelmesi üzerine her türlü desteği verebileceğini ama aday olmayı düşünmediğini söylediğini aktardı. 32 yaşında milletvekili olduğunu, örgütte emeği olanların önüne geçmek istemediğini ifade ettiğini belirten Doğan, "Ortaya koydukları koşullar, destek değil, içinde olmamızı arzu ettiler. Adaylık tekliflerini kabul ettim, bugün de buradayım" dedi.

Daha önce CHP'de siyaset yaptığının hatırlatılması üzerine Doğan, ''Ben 68 kuşağındanım. Türkiye'de siyasi alanlar, hizmet alanlarıdır. 68 kuşağı arkadaşlarım, son nefeslerini Türk ve Kürt halklarının kardeşliği üzerine feda etmişlerdir. Bu nedenle ben bütün halkların hak taleplerine yabancı değilim" diye konuştu.

"Solun laf değil iş yapabileceğini biz ispat ettik" diyen Doğan, ''Yaptıklarımızdan dolayı toplumda olan teveccüh, özellikle de HDP'nin Türkiyelileşme projesinin bir parçası olmak için kendilerine yardım etmeye geldim" dedi. Seçim barajının antidemokratik olduğunu savunan Doğan, "Bu barajlar, bugün değilse yarın er geç yıkılacaktır" ifadesini kullandı.

İstanbul 1. Bölge 2. sıradan milletvekili adayı Hüda Kaya, HDP'nin temsil ettiği farklılıkların temsili açısından son derece önemli bir sürecin yaşandığını belirterek, HDP'nin barışı omuzlamış bir parti olduğunu söyledi. Kaya, "Doğrusu, 'Baraj derdimiz yok, barajı parçaladık' diyebilme lüksünde olmadığımızı düşünüyorum, halkın bütün farklı kesimlerinden gelen pozitif bir rüzgar, tepki ve dönüşümün oylara dönüşmesi ile paramparça olacağına inancımız var" değerlendirmesini yaptı.

- "Politika, sadece erkeklerin, orta yaşlı amcaların yaptığı bir şey değildir"

İstanbul 2. Bölge 22. sıradan aday olan 26 yaşındaki İngilizce öğretmeni Feride Elçin de adaylığına ilişkin şunları söyledi:

''Ben 26 yaşında genç bir öğretmenim. Dolayısıyla politikaya atılmamda karşımda hiçbir engel görmüyorum. Politika, sadece erkeklerin, orta yaşlı amcaların yaptığı bir şey değildir. Bunu ifade etmek için özellikle benim de bir kadın olarak söyleyecek sözüm olduğunu düşünüyorum. Yaşadığımız kadın cinayetleri, yaşadığımız savaş süreci ve hepimizin derinden yaralandığı bu acılı dönemde huzur, kardeşlik, eşitlik, iyi bir gelecek için HDP ile yol alıp güzel bir yere gelebileceğimizi düşünüyorum.'' 

- Tan: ''Demokrasi halkla yapılır''

Altan Tan ise 7 Haziran gecesi yeni bir Türkiye oluşacağını öne sürerek, "Siyasi dengelerin hepsi değişecek ve Türkiye'nin lehine olacak. İnşallah barajı geçeceğiz ve Türkiye'nin tansiyon, kolesterol, şeker, kan, bütün değerleri normalleşecek inşallah" dedi.

Tan, adaylığının tartışma konusu olduğunun belirtilmesi üzerine de "Demokrasi halkla yapılır. Halka teşekkür ediyorum, her kesimden halka" ifadesini kullandı.

Abdullah Öcalan'ın toplantıya katılan yeğeni, Diyarbakır milletvekili adayı Dilek Öcalan ise gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.

Kayıt Tarihi  : 10 Nisan 2015 17:04
Güncelleme Tarihi : 10 Nisan 2015 17:10

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari