FacebookTwitterRSS
16 Ekim 2018, 23:02

27. Kalp Haftası açılış töreni gerçekleşti

27-kalp-haftasi-acilis-toreni-gerceklesti

İSTANBUL (AA) - Türk Kalp Vakfı tarafından kalp ve damar hastalıklarına dikkati çekmek amacıyla organize edilen "27. Kalp Haftası" açılış töreniyle başladı. 

 
Beşiktaş'taki Point Otel'de düzenlenen törene, eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Türk Kalp Vakfı Başkanı Semiramis Sekban, Türk Kalp Vakfı Onursal Başkanı Çetin Yıldırımakın ve davetliler katıldı. 
 
Törende konuşan Yazıcı, vakıflardan sorumlu bakan olarak göreve başladığında ilk ziyaret ettiği vakfın Türk Kalp Vakfı olduğunu söyledi. 
 
Vakıf müessesesinin Türk medeniyetinde 1040 yılından bu yana var olduğunu kaydeden Yazıcı, "Biz vakıflaşmayı, vakıf oluşturmayı o kadar yaygın hale getirmişiz, kurumsallaştırmışız ki bu müessese toplumsal ve sosyal anlamda ortaya koyduğu olumlu etkiler dolayısıyla batılı ülkelere de yayılmıştır" dedi. 
 
Yazıcı, eğitim ve sağlık faaliyetlerinin doğrudan insanla alakalı olduğunu belirterek, "İnsanların şu ya da bu işi yapıyor olmaları elbette ki kaliteli sağlık hizmeti almalarında farklılığa yol açmaz, açmamalı. Bağkur'lu bir yerden, SSK'lı bir yerden, memurlar bir yerden sağlık hizmeti almamalı. İmkanlar ne ise herkesin o imkanlara erişmede eşit haklara sahip olması gerekiyor. Biz hükümet olarak bunu sağladık" ifadelerini kullandı. 
 
Kalp sağlığının önemine işaret eden Yazıcı, insan hayatı için önemli bir alanda çalışma yapan Türk Kalp Vakfı'nı kutladı. 
 
Türk Kalp Vakfı Onursal Başkanı Çetin Yıldırımakın ise Vakfın her türlü kurumla iş birliği içinde 40 yılı geride bıraktığını söyledi. Vakfın 40 yılda hem Türkiye hem de dünya çapında hatırı sayılır işler yaptığını anlatan Yıldırımakın, Kalp Haftaları'nın da dünyanın gündemine bundan 27 yıl önce Türk Kalp Vakfı tarafından getirildiğini belirtti. 
 
Yıldırımakın, Türkiye'de "kalp ve damar hastalıkları" tanımının da ilk kez vakıfları tarafından kullanıldığını ve literatüre kazandırıldığını ifade ederek, "Kalp ve damar hastalıklarının en büyük risk faktörü strestir. Niye bütün bilimsel gelişmelere rağmen hala kalp ve damar hastalıklarında azalma yok, bilakis artış var? Stresten. İşte o nedenle Türk Kalp Vakfı da herkesle sevgi ve saygı içinde, din, dil, ırk ve köken gibi hiçbir farklılığı gözetmeden hizmet sunmak mantığıyla bugünlere gelmiştir" diye konuştu. 
 
Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ise kalp ve damar hastalıklarının neredeyse birinci sırada olduğu Türk toplumunda sağlıklı yaşam alışkanlığının kazanılması adına toplumsal bir dönüşüm gerektiğini ve Türk Kalp Vakfı'nın yarattığı dayanışma ağıyla bu amaca hizmet ettiğini dile getirdi. 
 
Konuşmacılara plaket takdim edilen törende, "27. Kalp Haftası" kapsamında düzenlenecek etkinliklerle ilgili bilgi verildi. 
 
Türk Kalp Vakfı tarafından hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinlikler çerçevesinde çeşitli ilköğretim okullarında sporla kalp sağlığının korunması konusunda eğitim programları düzenlenecek. Halka açık konferanslarla kalp ve damar hastalıklarından korunmanın yolları anlatılacak. 
 
Muhabir: Uğur İslamoğlu 
Yayınlayan: Nurettin Coşkun
Kayıt Tarihi  : 13 Nisan 2015 17:36

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari