FacebookTwitterRSS
23 Eylül 2018, 06:47

Abur Cubur Yemiyorum, Sağlıklı Atıştırıyorum Kampanyası

abur-cubur-yemiyorum-saglikli-atistiriyorum-k

- Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Çokuğraş:

- "Kalıcı bir alışkanlık değişimi yaratmak istiyorsak, yasaklayan değil, yol gösteren olmalıyız"
İSTANBUL (AA) - Türk Pediatri Kurumu (TPK), çocuklarda obeziteyle mücadele için "Abur Cubur Yemiyorum, Sağlıklı Atıştırıyorum Kampanyası" başlattı. 
 
TPK Başkanı, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fügen Çullu Çokuğraş, kampanyanın tanıtımı dolayısıyla Ortaköy'deki Feriye Lokantası'nda düzenlenen toplantıda, ebeveynleri çocukları için sağlıklı atıştırmalık seçimine yönlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.
 
Toplumun temelini oluşturan çocukların "abur cubur" olarak tanımlanan, aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıdaları, kontrolsüzce ve bilinçsizce tükettiklerini belirten Çokuğraş, çocukların abur cubur ısrarının olumsuz beslenmeye neden olduğunu vurguladı.
 
Bu konuda, anne ve çocuk arasındaki çatışmayı önleyecek ve tarafları mutlu edecek alternatifler seçmenin mümkün olabileceğini anlatmaya karar verdiklerini ifade eden Çokuğraş, şöyle devam etti:
 
"Kontrolsüz ve bilinçsiz abur cubur tüketimiyle oluşan olumsuz beslenme alışkanlıklarıyla mücadele etmeyi, tüm ebeveynleri çocukları için yapacakları atıştırmalık seçimlerinde sağlıklı tercihlere yönlendirebilmeyi hedefliyoruz. Kalıcı bir alışkanlık değişimi yaratmak istiyorsak, yasaklayan değil, yol gösteren olmalıyız. Hangi atıştırmalıkların seçileceği, hangi sıklıkta tüketileceği gibi uygulanabilir öneriler geliştirdik."
 
Çokuğraş, çalışmalarında Washington Üniversitesi Halk Sağlığı Beslenme ve Obezite Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Adam Drewnowski'nin boş-dolu kalori teorisini dayanak aldıklarını ve sağlıklı atıştırmalıkları belirlerken piyasada satılan 100'den fazla paketli atıştırmalığı analiz ettirerek teoriye göre sınıflandırdıklarını aktardı.
 
 
- "Dolu kalorileri fazla olan ürünleri tükettirmeliyiz"
 
 
TPK Yönetim Kurulu Üyesi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı da atıştırmalıkların boş-dolu kalori değerlerine göre besin yoğunluğu endeksini çıkardıklarını, 3 yaşından itibaren çocukların haftada yediği 100 ara öğünün yaklaşık yüzde 25'inin abur cubur denilebilecek kalorisi yüksek, besleyiciliği düşük gıdalar olduğunu tespit ettiklerini söyledi.
 
Ara öğünler için ideal kalori miktarının ara öğün başına günlük toplam kalori ihtiyacının yüzde 10'u kadar olduğunu ifade eden Yağcı, "Bir gıdanın etiketine baktığımızda dolu kalorilerin yani protein, lif, vitamin ve minerallerin fazla, boş kalori dediğimiz şeker, tuz, doymuş yağ gibi besin öğelerinin az miktarda içermesini tercih etmeliyiz, tercihlerimizi dolu kalorileri fazla olan üründen yana kullanmalıyız" dedi.
 
Ara öğünlerde çocuklar hangi gıdaları ne kadar tüketmesi gerektiği konusuna da değinen Yağcı, özellikle şeker oranı düşük portakal, mandalina, nar gibi kış meyveleri, salatalık, çilek gibi yaz sebze ve meyvelerinin çocuklara ara öğün olarak günde 1-2 porsiyon verilebileceğini dile getirdi.
 
Süt ve süt ürünlerinin de ara öğünlerde kullanılabileceğini vurgulayan Yağcı, "Kuru meyve, kuru yemiş, müsli, kaşar peyniri ve tahin-pekmez de porsiyonlarına dikkat edilerek ara öğün seçimi olarak gönül rahatlığıyla çocuklara yedirilebilir. Doymuş yağ, şeker ve tuzun fazla olduğu abur cuburlar ebeveynlerce çocuklara nadiren verilmeli" diye konuştu.
 
 
- Merak edilen her şeye "saglikliatistir.com"dan ulaşılabilir
 
 
TPK Genel Sekreteri, İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Vural, sağlıklı atıştırmalar konusunda annelere, "saglikliatistir.com" web sitesiyle ulaşabileceklerini söyledi.
 
Kampanyanın 3 önemli iletişim ayağının ilkinin "saglikliatistir.com" internet adresine yönlendirecek bilgilendirici televizyon reklamları olduğunu belirten Vural, şöyle konuştu:
 
"İkincisi internet adresimiz. Üçüncüsü ise hem ebeveynler hem de sağlık çalışanlarıyla gerçekleştirmeyi planladığımız yüz yüze toplantı ve seminerler. Özellikle filmi gören annelerin atıştırmalık seçimleri konusunda 'saglikliatistir.com'a girmelerini bekliyoruz. İnternet sitesiyle amacımız annelere kılavuzluk etmek. Sağlıklı atıştırmaları atıştırmatik bölümünde paylaştık."
 
 
- "Siz ne yerseniz çocuğunuz da onu yer"
 
 
Kampanyaya destek veren sinema ve dizi oyuncusu Özge Özberk ise projenin içinde olmaktan gurur duyduğunu söyledi.
 
Evde abur cuburun yasaklanabildiğini ancak sokakta veya arkadaşındayken çocukların bunları yiyebildiğini dile getiren Özberk, "Öncelikle çocuklarla markete gitmemeyi başarabilmelisiniz. Renkli raflar onlar için adeta bir cennet. Siz ne yerseniz çocuğunuz da onu yer. Sevmeseniz bile her şeyin tadını çocuğa vermelisiniz. Öğretmenlerle birebir işbirliği yapmalısınız. Okulda ne verildiğini takip etmelisiniz" diye konuştu.
 
 
Muhabir: Uğur Aslanhan 
Yayınlayan: Sevil Çelik
Kayıt Tarihi  : 14 Nisan 2015 14:49

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari