FacebookTwitterRSS
21 Eylül 2018, 06:11

Bağış edilen organlar umut oldu

bagis-edilen-organlar-umut-oldu

ADIYAMAN (AA) - Adıyaman'da, geçirdiği beyin kanaması sonucu beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları, ailesi tarafından bağışlandı.

Bahçecik Mahallesi'ndeki evinde beyin kanaması geçiren ve ambulansla Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan 41 yaşındaki Ali Işık'ın, tedavisinin 6. gününde beyin ölümü gerçekleşti. Bunun üzerine aile, Işık'ın organlarını bağışlama kararı aldı.

Aynı hastanede gerçekleştirilen operasyonla Işık'ın karaciğeri ve iki böbreği Kahramanmaraş'tan gelen doktorlar tarafından alındı.

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Fatih Doğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Işık'ın ailesiyle görüşüp onay aldıktan sonra başka hastalara şifa olmak üzere operasyonu tamamladıklarını söyledi.

Doğan, "Hakikaten bunlar kahraman aileler. Hastamızdan alınan organlar 3 kişiye umut olacak. Hastamıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bu ay içinde organ bağışı yapılan ikinci hastamız oldu. Her iki ailemize de teşekkür ediyorum" dedi.

Operasyonla karaciğer ve iki böbreğin alındığını kaydeden Doğan, karaciğer ve bir böbreğin Elazığ'a, diğer böbreğin ise Malatya'ya gönderildiğini ifade etti.

Operasyonu gerçekleştiren ekibin başkanı Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu ise Sağlık Bakanlığı'nın son yıllarda yaptığı çalışmalarla organ bağışı sayısının yükseldiğini belirtti.

Özellikle canlı donörlerde organ bağışının sayısının yüksek olmasına rağmen kadavralardan bağış sayısının az olduğunu vurgulayan Bülbüloğlu, şunları kaydetti:

"Maalesef ülkemizde kadavradan donör bulunmasında sıkıntılar yaşanmakta. Canlı donörde çok iyi durumdayız ama kadavradan donör az çıkmakta. Bundan dolayı bugün 3 kişiye hayat verecek olan bu kadavrayı bağışlayan aileyi tebrik ediyorum. Onlar birer kahraman. Bunların sayılarının artmasını istiyoruz."

Kayıt Tarihi  : 10 Nisan 2015 08:35

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari