FacebookTwitterRSS
19 Eylül 2018, 14:58

Parmak bebek Diren hayata tutundu

parmak-bebek-diren-hayata-tutundu

Dr. Bekir Çakmak:"Bebeğin büyüme evresinde hiçbir sorunumuz yok. Araştırmamıza göre, Türkiye'de dünyaya gelen en küçük bebek"

KOCAELİ (AA) - Kocaeli'de annesinin doğum kesesinin yırtılması nedeniyle 23 haftalıkken 380 gram ağırlığında dünyaya gelen "Miray Diren" bebek, ciğerleri gelişmediği için hastanede tedavi görüyor.
 
Gebze ilçesinde yaşayan Canan Okay, artan sancıları nedeniyle 19 Mart'ta gittiği özel hastanede 23 haftalıkken, 380 gram ağırlığında ve 23 santimetre boyunda kız bebek dünyaya getirdi.
 
Hayati tehlikeyi atlatan, ailesi tarafından "Miray Diren" adı verilen bebeğin hastanedeki tedavisi, ciğerleri yeteri kadar gelişmediği için devam ediyor.   
 
Parmak bebeğin dünyaya geldiği özel hastanenin yeni doğan bakım uzmanı Dr. Bekir Çakmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gökhan ve Canan Okay çiftinin 19 Mart gecesi yoğun sancıyla hastaneye geldiğini söyledi. 
 
Muayenede annenin gebelik kesesinin yırtıldığının anlaşıldığını belirten Çakmak, bunun üzerine annenin hemen doğuma alındığını ve bebeğin normal doğumla dünyaya geldiğini kaydetti. 
 
Çakmak, erken doğum olduğu için bebeğin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındığını dile getirerek, "Miray bebek, 23 haftalık ve 380 gram doğdu. Araştırmamıza göre Türkiye'de dünyaya gelen en küçük bebek" dedi. 
 
Miray bebeğin, yaşamını solunum cihazına bağlı devam ettirdiğini aktaran Çakmak, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Anne sütü ve damardan besleniyor. Şu anki kilosu 520 gram, kötü bir tablo veya enfeksiyon yok. Ciğerleri henüz tam olarak gelişmediği için ne zaman taburcu edileceği konusunda tarih veremiyoruz. Bebeğin büyüme evresinde hiçbir sorunumuz yok. Ailenin ikinci bebeği. 400 gram altı doğan bebek sayısı çok az. Yüzde 1'in altında yaşama şansı var. Modern tıbbın getirdikleriyle yaşama tutunma şansı daha fazla oluyor."
 
 
Muhabir: Fatih Gürbüz, ŞAHİN OKTAY 
Redaktör: Şengül Oymak 
Yayınlayan: Kemal Kaymak
Kayıt Tarihi  : 14 Nisan 2015 17:25

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari