FacebookTwitterRSS
26 Eylül 2018, 03:03

Tekerlekli sandalyede yaşayan kadın anne oldu..

tekerlekli-sandalyede-yasayan-kadin-anne-oldu

- İnegöl ilçesinde yaşayan ve doğuştan kas hastalığı nedeniyle yürüyemeyen bir kadın, riskli olmasına rağmen hamilelik sürecini atlatarak 33'üncü haftada sezeryanla kız bebek doğurdu.

- Hastanenin Genel Müdürü Dr. Güncan: "Bebeğimiz, zor bir hastalıkta dünyaya geldi. Öyle ki literatürde bile bunun bir örneğini bulmak çok güç. Yaptığımız araştırmalarda dünyada bunun örneğine rastlamadık"

- Anne Öztürk: "Her zaman önce Allah'a, sonra doktorlarıma inandım"

BURSA (AA) - Bursa'nın İnegöl ilçesinde, doğuştan kas yetersizliği hastalığı nedeniyle omurga eğriliği bulunan ve bu nedenle tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşayan kadın, hamileliği riskli olmasına rağmen doktorlarının takibiyle sağlıklı şekilde bir kız bebek dünyaya getirdi.

Alınan bilgiye göre, doğuştan kas hastalığı yetersizliğine bağlı olarak omurga eğriliği bulunan ve tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşayan Nevin Öztürk'ün (24) beline, skolyoz tedavisi kapsamında 6 yıl önce metal çubuk takıldı.

Öztürk, geçen yıl hamile kaldı. Rahatsızlığı dolayısıyla riskli bir hamilelik süreci geçiren kadının durumu, ilçede bir özel hastanedeki doktorları tarafından sürekli kontrol altında tutuldu.

Doktorlarının kararı doğrultusunda hamileliğinin 33'üncü haftasında sezaryenle 1 kilo 390 gram ağırlığında kız bebek dünyaya getiren Nevin Öztürk ile eşi Mahmut Öztürk (26), ona "Ela" ismini verdi.

Hastanenin Genel Müdürü Dr. Mehmet Güncan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Nevin Öztürk'ün hastalığının tıp literatüründe "spinal muskuler atrofi" olarak geçtiğini bildirdi.

Öztürk'ün doğum öncesi ağırlığının 42 kilogram olduğunu belirten Güncan, "Bebeğimiz, zor bir hastalıkta dünyaya geldi. Öyle ki literatürde bile bunun bir örneğini bulmak çok güç. Yaptığımız araştırmalarda dünyada bunun örneğine rastlamadık. Belki de dünyada ilk" değerlendirmesinde bulundu.

Op. Dr. İbrahim Yaşa ise çok zor bir operasyonu başarıyla gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Annede damar tıkanıklığına bağlı komplikasyon gelişmesi ve beyin hasarı oluşması, bebeğin kaybedilmesi gibi çok ciddi riskler bulunduğunu dile getiren Yaşa, şunları kaydetti:

"Gebelik takibi boyunca sık sık idrar yolları iltihabı geçiriyordu. Bunun dışında zaman zaman solunum fonksiyonlarında bozulmalar oluyordu. İlk hedefimiz, annenin ve bebeğin hayatını tehlikeye sokmadan 26'ncı haftaya gelebilmekti. Tedaviler sonucu 28'inci hafta geçtikten sonra rahatladık. 32 hafta iki günlük iken gebeliği sonlandırmak zorunda kaldık. Şu anda hem bebeğimiz hem de annemiz çok iyi. Bir aksilik çıkmazsa iki gün içinde anneyi taburcu etmeyi planlıyoruz."

Anestezi Uzmanı Dr. Mahmut Gül de Öztürk'ün boyunun daha önce 1 metre 44 santimetre olduğunu, skolyoz tedavisinden sonra 1,5 metreye çıktığını öğrendiklerini söyledi.

Operasyon öncesi anestezi yöntemini belirlemek için araştırma yaptığını aktaran Gül, "Belden uyuşturmanın uygulanmadığını, iki hastada denendiğini ancak yapılamadığını gördük. Bu hastalara yine en son anestezi verilmiş. Spinal anesteziyi başarılı bir şekilde uyguladık. Bunu uygularken her türlü önlemlerimizi alarak ameliyata girdik. Zannedersem dünyada bir ilki gerçekleştirdik" ifadesini kullandı.

Nevin Öztürk, hayatının en güzel duygularından birini yaşadığını belirtti. Anne olma isteğinden asla vazgeçmediğine dikkati çeken Öztürk, "Çocuk düşününce başta korku oldu. Her zaman önce Allah'a, sonra doktorlarıma inandım. Hiçbir zaman hayatta risk diye bir şey yoktur, önemli olan inanmaktır" diye konuştu.

Kayıt Tarihi  : 25 Mart 2015 16:34
Güncelleme Tarihi : 25 Mart 2015 16:59

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari