FacebookTwitterRSS
21 Eylül 2018, 06:22

Türkiye, SGK kapsamını KKTC'ye genişletti

turkiye-sgk-kapsamini-kktcye-genisletti

SGK ile KKTC Sağlık Bakanlığı arasında işbirliği protokolü imzalandı. Vatandaşlar, KKTC’de bulundukları süre içinde hasta olmaları halinde sağlık hizmeti alabilecek.

...

LEFKOŞA 

KKTC Sağlık Bakanlığında düzenlenen törende KKTC Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akcaba ile SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan imza koydu. 

SGK Başkanı İlhan, KKTC Sağlık Bakanlığı ile yapılan çalışmanın, Türkiye’de yapılan çalışmaların devamı, bir adımı olduğunu söyledi. İlhan, protokolle, KKTC’de yaşayan öğrencilerin, turist olarak adada bulunan vatandaşların, öğrenci aileleri ve diğer Türk vatandaşlarının Türkiye’de olduğu gibi KKTC’deki sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının aldıkları hizmetlerin bedelinin kurulacak sistemle, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacağına işaret eden İlhan, uygulamanın vatandaşlara çok büyük bir kolaylık getireceğini söyledi.

İlhan, vatandaşların KKTC’de bulundukları süre içinde, hasta olmaları halinde, en yakın sağlık hizmeti kuruluşundan sağlık hizmeti alabileceklerine dikkati çekti. İlhan, protokolün nisan ayından itibaren geçerli olacağını belirtti.

KKTC Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de SGK ile imzalanan protokol çerçevesinde KKTC’de bulunan öğrenciler, öğrenci yakınları, turistler ve ziyaretçilerin sağlık hizmetlerinin devlet tarafından karşılanacağını kaydetti.

Bakan Gülle, protokolün; KKTC’de gerçekleştirmeyi hedefledikleri genel sağlık sigortası uygulamasının bir örneği olması nedeniyle önemli olduğuna değinerek, “Uygulama bir anlamda bizim bütün kurumlarımızı test edecek ve onları önümüzdeki yıl içerisinde hayata geçirmeyi planladığımız genel sağlık sigortasına hazırlayacak. Türkiye vatandaşları Karpaz’dan Lefke’ye kadar tüm sağlık merkezlerinde ve hastanelerinde sağlık hizmeti alabilecekler" diye konuştu.  (AA)
Kayıt Tarihi  : 31 Ocak 2014 21:24

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari