FacebookTwitterRSS
26 Eylül 2018, 03:11

Boşanmaya "terapili" çözüm bulundu

bosanmaya-terapili-cozum-bulundu

İZMİR (AA) - Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde (YÜSEM) Evlilik ve Aile Terapisi Eğitimi Sertifika Programı katılımcılarının 74 çifte 408 seans ücretsiz aile terapisi uyguladığı bildirildi.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, Psikoloji Bölümü ve Hiebert Enstitüsü işbirliği ile gerçekleştirilen programa katılan psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları ile psikiyatri uzmanları 710 saat eğitim aldı.

2012 yılında başlatılan ve Uluslararası Aile Terapisi Birliği’nin (IFTA) Türkiye’de tanıdığı, ilk evlilik ve aile terapisi eğitimi olma özelliği taşıyan program sonunda, gönüllü aile terapisi vermeye başlayan katılımcılar, 74 çifte 408 seans ücretsiz terapisi uyguladı.

Emekli yönetici olan bir çift de 5 haftalık terapi sonunda 30 yıllık evliliklerini kurtardı.

Açıklamada, Aile ve Evlilik Terapisti Psikolog Ceren Yağcıköseoğlu ile görüşerek 5 haftalık terapi alan çiftten G.Ç,  şunları anlattı:

"Evliliğimizde ciddi sorunlar yaşıyorduk. Tekrar barışma ya da oturup konuşma süreleri uzamaya başladı. En son iki ay, aynı evin içinde hiç konuşmadık. Kendimi iyi hissetmediğim için bir psikiyatristle görüştüm. Aile terapisti önerdi. İki ay önce de terapiye gelmeye başladık. Sorunlarımızı anlattık, dinlediler. Dışarıdan bakan objektif bir göze ihtiyacımız varmış. Burada doğru bir tercih yaptığımızı hem gördük, hem yaşadık. Neleri hatalı ya da doğru yaptığımızı görme fırsatı bulduk. İlk seanstan itibaren konuşan ve paylaşan, en önemlisi de doğru iletişim kurabilen bir çift haline gelmeye başladık."

Psikolog Yağcıköseoğlu ise çiftlerin değişime açık olmasının büyük önem taşıdığını, doğru iletişim kurmaları gerektiğini vurgulayarak, " 5 seansta doğru iletişimin nasıl olması gerektiğini kurmaya çalışıyoruz. Ardından empati kurma, karşındaki kişinin anlattıklarını, söylemek istediklerini anlamaya ve hissetmeye yönelik çabalar geliyor. Bunlar oturduktan sonra, arkası da geliyor kendiliğinden. İlişkideki doğru ve yanlışlar bulununca, sorunlar otomatikman çözülüyor. Ama önemli olan istemek" ifadelerini kullandı.

Kayıt Tarihi  : 24 Nisan 2015 11:34

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari