FacebookTwitterRSS
21 Eylül 2018, 06:13

Asrın Projesi "2 kıta 4 dakika" sloganıyla tanıtılacak

asrin-projesi-2-kita-4-dakika-sloganiyla-tani

"Asrın Projesi" Marmaray, 29 Ekim'deki açılış öncesi "Hayaldi gerçek oldu" ve "2 kıta 4 dakika" gibi çeşitli sloganlarla kamuoyuna tanıtılacak.

...

ANKARA - Arife Yıldız Ünal

Asrın Projesi" olarak gösterilen Marmaray, 29 Ekim'de gerçekleştirilecek açılış öncesi "Hayaldi gerçek oldu", "2 kıta 4 dakika" ve "Günde 1 milyon yolcu" gibi çeşitli sloganlarla kamuoyuna tanıtılacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Marmaray, Cumhuriyet'in ilanın 90. yılının kutlanacağı 29 Ekim 2013'te Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak.

Hizmete alınması için geri sayımın sürdüğü Marmaray'ın açılışı dolayısıyla hazırlanan 35 saniyelik reklam filmi, 26 Ekim Cumartesi günü televizyonlarda yayınlanmaya başlanacak.

Marmaray, şehirlerarası yollar, tünel girişleri, otoyollar ve köprülerdeki ışıklı tabelalarda, mavi zemin üzerine yazılan "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Marmaray hizmete giriyor", "Hayaldi gerçek oldu", 2 kıta 4 dakika" ve "Günde 1 milyon yolcu" gibi sloganlarla tanıtılacak.

Söz konusu sloganlar, Haydarpaşa Garı ile Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattındaki trene de yansıtılacak. 

Bazı şehirlerde de billboardlarda söz konusu projenin açılışı ile yapım sürecindeki çalışmalara yönelik fotoğraflara yer verilecek.

Açılış töreninin gerçekleştirileceği 29 Ekim Salı günü ise gazetelerde Marmaray'a ilişkin ilanlar yayımlanacak.

Açılış Üsküdar İstasyonu'nda

Marmaray Projesi, üçü yer altında olmak üzere 5 istasyondan oluşuyor. Marmaray’ın ilk istasyonu Ayrılıkçeşme, Kadıköy-Kartal-Kaynarca metro hattıyla entegre olacak. Açılış töreninin yapılacağı Üsküdar İstasyonunu, İstanbul Boğazı’nda ilk tüp geçit çalışması olan Çini pano ile İstanbul’a Üsküdar’dan bakışın yer aldığı seramik pano süsleyecek.

Yenikapı Arkeoparkı’nın hemen yanında yer alacak ve bir transfer merkezi gibi çalışacak Yenikapı İstasyonu da kum rengi doğal taşla dairesel kiriş boyunca istasyon bölgesinde yapılan arkeolojik kazıları anımsatan rölyef çalışması yer alacak. Proje kapsamında gerçekleştirilen arkeolojik kazılardaki buluntulardan esinlenerek dizayn edilen söz konusu istasyonda Neolitik Çağ, Bizans ve Osmanlı dönemlerini simgeleyen uygarlık katmanları yer alacak. Ayrıca 4-5. yüzyıldan kalma 12 nolu batığın replikası, sanat panosu içinde sergilenecek.

Projenin son istasyonu olan Kazlıçeşme ise İstanbul’un simgesi erguvanlarla renklendirilecek ve kaz motifleriyle süslenecek.

Tarihi eserler sergilenecek

Marmaray çalışmalarında yapılan arkeolojik kazılarda 35 binin üzerinde tarihi eser ile 13 batık gemi çıkarıldı. Bu tarihi değerler, Yenikapı 100 ada olarak nitelendirilen bölgede kurulacak Arkeopark’ta ve Marmaray müzesinde sergilenecek.

Günde 1 milyon yolcu taşınacak

Marmaray’da tek yönde saatte 75 bin, günde ortalama 1 milyon 200 bin yolcu taşınması hedefleniyor.

Asya-Avrupa arası 4 dakika

Marmaray'da yolculuk süresi, Gebze ve Halkalı arası 105 dakika, Bostancı ve Bakırköy arası 37 dakika, Söğütlüçeşme ve Yenikapı arası 12 dakika, Üsküdar ve Sirkeci arası 4 dakika olacak.

Ağustosta test sürüşlerine başlanan Marmaray'ın işletmesi, açılışının ardından TCDD Genel Müdürlüğüne devredilecek. (AA)
Kayıt Tarihi  : 23 Ekim 2013 14:31

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari