FacebookTwitterRSS
22 Eylül 2018, 01:48

Aytaç Yalman'ın talimatla ifadesi alınacak

aytacyalmanin-talimatlaifadesi-alinacak

Mahkeme, "Hayata Dönüş Operasyonu" davası kapbamında dönemin Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman'ın talimatla ifadesinin alınmasına karar verdi.

...

İSTANBUL

Bayrampaşa Cezaevi'ndeki "Hayata Dönüş Operasyonu" sırasında görev sınırlarını aşarak 12 kişinin ölümüne sebep oldukları, 29 kişiyi öldürmeye teşebbüs ettikleri öne sürülen dönemin 39 jandarma görevlisinin yargılandığı davanın Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmasına, 10 tutuksuz sanık ile müdahil Turan Tarakçı ve Güldede Çelen katıldı. 

Mahkeme Başkanı Hayri Özdal, daha önce tanık olarak dinlenilmesine karar verilen dönemin Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman ve o dönemde Üsküdar Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Kemal Canbaz'ın mahkemeye gönderdikleri dilekçelerde, Eskişehir ve Muğla'da bulunduklarını ve ifadelerinin talimatla alınmasını talep ettiklerini söyledi. 

Mahkeme heyeti, daha önce yazılı olarak ifadesi alınan tanık Zeki Bingöl'ün zorla getirilmesine, dönemin Jandarma Genel Komutanı Aytaç Yalman ve dönemin Üsküdar Cumhuriyet Savcısı Kemal Canbaz'ın da aralarında bulunduğu 9 kişinin ise talimatla ifadelerinin alınmasına karar verdi. Mahkeme, İstanbul'da ikamet eden tanıkların duruşmada dinlenilmesine, hayatını kaybeden tanık Engin Hoş'un ise dinlenilmesinden vazgeçilmesine hükmetti. 

Mağdur avukatları tarafından ibraz edilen görüntülerin bilirkişiye gönderilmesine karar veren mahkeme heyeti, sanıkların askerlik görevini yaparken çekilmiş fotoğraflarının gönderilmesi için Jandarma Genel Komutanlığına yazı yazılmasını, sanıkların toplanacak delilleri karartma durumları bulunmadığından tutuklama taleplerinin reddini kararlaştırdı. 

Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.  (AA)
Kayıt Tarihi  : 15 Mayıs 2013 17:36

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari