FacebookTwitterRSS
25 Eylül 2018, 01:36

Gül, Twitter'da Portekiz gezisini anlattı

gul-twitterda-portekiz-gezisini-anlatti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabında Portekiz ziyaretine ilişkin değerlendirmelerini ve fotoğraflarını paylaştı.

...

ANKARA

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Twitter'daki hesabından 5-8 Mayıs'ta Portekiz'e yaptığı resmi ziyareti takipçileriyle paylaştı.

Portekiz'e yaptığı devlet ziyaretinden dün döndüğünü anımsatan Gül, Lizbon'un İstanbul'a benzerliğiyle bilinen bir Avrupa başkenti olduğuna dikkati çekerek, bu kentin de yedi tepesi, köprüleri ve tarih dolu bir geçmişi bulunduğunu anlattı.

Portekizli kaşiflerin Hindistan'dan Brezilya'ya kadar birçok okyanus ötesi keşif yaptıklarını vurgulayan Gül, "İmparatorluk görkemlerini tüm merasimlerinde koruyorlar" ifadesini kullandı.
 
Gül, Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva ve eşi Maria Cavaco Silva'nın kendilerini törenle karşıladığını anımsatarak, şunları paylaştı:
"Tarihi parlamento binasını bütün partilerimizden milletvekilleriyle ziyaret edip görüşmelerde bulunduk. Lizbon Belediye Başkanı, çok popüler bir başkan. Tarihi belediye sarayında Lizbon'un anahtarını törenle verdi. Ayrıca bize bir de sürpriz yaptı. Okullarda Türkçe öğrenen Portekizli çocuklar bizi Türkçe konuşarak karşıladı."

Portekiz'e çok sayıda Türk iş adamı ile gittiğini hatırlatan Gül, Türk-Portekiz İş Forumu'na Cumhurbaşkanı Silva ile katıldıklarını ve iş adamlarını karşılıklı olarak teşvik ettiklerini aktardı.

Gül, "Lizbon'un önemli saraylarından birisinde düzenlediğimiz kültür programına, Portekiz Cumhurbaşkanı ve eşiyle çok sayıda Portekizli katıldı. Program sırasında Cumhurbaşkanlığı Türk Musikisi Korosu'ndan Dilek Türkkan 'Üsküdar'a Giderken' ile birlikte Portekizlilerin meşhur Fado müziğini Portekizce söyledi ve çok beğenildi" ifadelerini kullandı.

Endülüs İslam Medeniyeti'nin Portekiz ile İspanya ve İber Yarımadası'nda yüzyıllarca hüküm sürdüğünü anımsatan Gül, "Dolayısıyla orada çok büyük eserler bıraktılar. Bugün UNESCO koruması altındaki Sintra, en meşhur yerlerden biri. Saraylarda özellikle Türk denizcilerinin izleri tavan süslemelerinde büyük bir itina ile resmedilmiş. Ne de olsa vaktiyle denizlerde karşı karşıya gelmiştik" değerlendirmesinde bulundu. (AA)
Kayıt Tarihi  : 09 Mayıs 2013 15:26

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari