FacebookTwitterRSS
26 Eylül 2018, 03:08

Hükümet Roboski ile ilgili adım atmak zorunda

hukumet-roboski-ile-ilgili-adim-atmak-zorunda

BDP Genel Başkanı Demirtaş, "Başbakan ve hükümet, Roboski'deki katliamın aydınlatılması, sorumluların ortaya çıkarılması konusunda somut bir adım atmak zorundalar" dedi.

...

İSTANBUL

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Uludere olayına ilişkin, "Başbakan ve hükümet, Roboski'deki katliamın aydınlatılması, sorumluların ortaya çıkarılması, özür dilenmesi ve gereğinin yapılması konusunda, somut bir adım atmak zorundalar" dedi. 

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul İl Örgütü'nün 2. Olaganüstü Kongresi yapıldı. Kadıköy'deki Caferağa Spor Salonu'nda gerçekleştirilen kongreye, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'in yanı sıra milletvekilleri Hasip Kaplan, Sebahat Tuncel, Abdullah Levent Tüzel ve Sırrı Süreyya Önder ve partililer katıldı. 

Kongrede konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Suriye sınırının ötesindeki Kürt halkının zulme karşı direndiğini söyledi. Demirtaş, şöyle devam etti:

"Kendi yönetimini oluşturmaya çalışıyor. En başta siz bunu bir tehlike olarak görüp saldırmaya çalışıyorsunuz. AKP'si, CHP'si, MHP'sine kadar... Atı alan Üsküdar'ı geçmiş. Kürdüyle, Türkmeniyle, Arabıyla, Ermenisiyle ve Alevisiyle biraraya gelmiş, bir yönetim kurmuşlar. Siz bağırmak çağırmak yerine zihniyetinizi, bakış açınızı değiştireceksiniz. Kıyamet kopmaz. Bugüne kadar Suriye komşunuzdu. 70-80 yıldır Irak komşunuzdu. Bulgaristan, Yunanistan komşunuz. Şimdi Kürdistan komşunuz olacak diye feryat ediyorsunuz. 15-20 milyon Kürt, Türkiye'de yaşıyor. Komşularınızdan kız alıp veriyorsunuz, beraber iş yapıyorsunuz sorun yok. Kardeşim diyorsunuz. Kürdistan kuracak, yönetimini oluşturacak. Türkiye'ye tehdit oluşturmadan yapacak."

Mısır'da darbe ile iktidara gelen yönetiminin hiçbir meşruiyetinin olmadığını bildiklerini söyleyen Demirtaş, cunta yönetiminin şimdi de kendi halkına karşı faşizan bir katliam yürüttüğünü ifade ederek Mısırlılar'ın bir an önce seçime giderek özgür yönetimlerini oluşturmalarını istedi. 

Abdullah Öcalan'a bir basın ziyareti düzenleme taleplerini hatırlatan ve tutumundan dolayı hükümeti eleştiren Demirtaş, çözüm süreci için Türk vatandaşlarından kendilerini, empati kurarak anlamaya çalışmalarını rica ederek, "Bu barış sürecinin ilerleyebilmesi, çözüm sürecinin kalıcı barışa dönüşebilmesi için Sayın Öcalan'ın koşullarının değişmesi gerekir. Bu Abdullah Öcalan'ın kendi şahsıyla, kişiliğiyle ilgili bir talebi değildir. Kendisi, orada bir beton çukur içerisindeyken bu sürecin ilerleme şansı yoktur. Çünkü kendisi daha ileri boyutlarda çağrılar yapmak istiyor. Süreci ilerletecek müdahaleler yapmak istiyor ama koşul ve imkanları da buna uygun değil" ifadelerini kullandı. 

"Görüşme, Roboskili ailelerin de talepleri doğrultusunda gerçekleşmiş bir buluşmadır"

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı açılışının ardından yapılan iftarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Uludereli ailelerin görüştüğünü belirten Demirtaş, "Bu, Roboskili ailelelerin de talepleri doğrultusunda gerçekleşmiş bir buluşmadır. Taleplerini ve yaşadıkları acıları, bu işin birinci dereceden sorumlusuna, tam iki saat boyunca yüz yüze anlattılar. Biz, bu görüşmenin sonucunu bekliyoruz. Roboskili aileler özür bekliyorlar. Sorumluların derhal açığa çıkarılmasını bekliyorlar. Katliamın bütün sorumlularının cezalandırılmasını bekliyorlar" şeklinde konuştu.

Demirtaş, cezaevlerinde tespit ettikleri 100'e yakın hasta mahkumun ise serbest bırakılmasını istedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bir gazetecinin "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uludereli ailelerle görüştüğünü ve 'vur emrini' kendisinin vermediği söyledi. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?" şeklindeki sorusuna şu cevabı verdi: 

"Roboskili aileler, uzun zamandan beri Başbakanla görüşmek istiyorlardı. Bir kaç kere Ankara'ya da geldiler. Fakat görüşme gerçekleşmemişti. Sayın Başbakan'ın Şırnak'a gelişi vesilesiyle görüşmenin gerçekleşebileceği iletilince, biz de yardımcı olduk. Roboskili aileler, katliam gerçekleştiğinde birinci derecede sorumlu olan Başbakana sorunlarını ve taleplerini ilettiler. Görüşmenin gerçekleşmesinden dolayı aileler memnun. İyi geçtiğini ifade ediyorlar. Sayın Başbakan ve hükümet Roboski'deki katliamın aydınlatılması, sorumluların ortaya çıkarılması, özür dilenmesi ve gereğinin yapılması konusunda somut bir adım atmak zorundalar."

Demirtaş'a, Başbakan'ın vur emrini vermediği sözünün tekrar hatırlatılması üzerine de, "Vur emrini kimin verdiğini adil bir yargı belirler. Kendisi öyle diyorsa, yargının önünü açsınlar. Vur emrini kimin verdiğini biliyor demek ki" dedi.  (AA)
Kayıt Tarihi  : 28 Temmuz 2013 19:33

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari