FacebookTwitterRSS
16 Ekim 2018, 23:09

İstanbul'da metronun girmediği ilçe kalmayacak

istanbulda-metronun-girmedigi-ilce-kalmayacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, "Artık raylı sistem dönemi başlıyor. İstanbul'da metronun girmediği ilçe kalmayacak" dedi.

...

İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2019 sonrasında programlanan çalışmanın sonunda dünyada New York'tan sonra en büyük metro ağına sahip ikinci kentin İstanbul olacağını bildirdi.

İstanbul'daki raylı sistem yatırımları bilgilendirme toplantısında konuşan Topbaş, kentin en önemli problemi olan ulaşımla ilgili metro hatlarına ilişkin projeler sunacaklarını söyledi.

New York'ta 800 kilometre civarında merto ağı olduğunu aktaran Topbaş, "2019 sonrasında programlanan çalışmanın sonunda dünyada New York'tan sonra en büyük metro ağına sahip ikinci kent İstanbul olacak. Bu bir hayal değil. Projeyi adım adım uygulamaya koyduk" dedi.

Herkes yürüme mesafesinde metroya ulaşacak

Topbaş, metroyla saatte 50-70 bin insanın taşındığını belirterek, şöyle devam etti:

"Neredeye herkes artık yürüme mesafesinde metroya ulaşacak. Bunlar hayal değil, proje. İstanbul'da metronun girmediği ilçe kalmayacak. Her yeri demir ağlarla örüyoruz. Metro ağlarımızın teknolojik gelişmişliği, dünyanın en ileri teknolojisi. Son dönemde yaptığımız metrolar makinist olmadan kullanılabilecek. Sistemi kuruyorsunuz, kullanıcısı olmadan araç istasyonda duruyor, hareket ediyor... Artık İstanbul'da şunu söyleyebiliriz; ulaşım rayına oturuyor. Artık raylı sistem dönemi başlıyor. Bireysel araç kullanma dönemi bitecek. Ortalama bir otomobilde 1.5 insan taşınırken, metroda saatte 50 bin kişi taşıyabilirsiniz."

Göreve geldiklerinde kentte 45 kilometrelik bir metro ağı olduğunu söyleyen Topbaş, "2016, şehirde dönüm noktası olacak. Günde 7 milyon insan metro kullanacak. 2019'da da İstanbul'da da 11 milyon insan metroyu kullanabilme imkanına sahip olacak. 2019, esasında zirve dönemimiz. Daha sonraki projeleri ortaya koyduğumuz zaman, 775 kilometreye eriştiği zaman, dünyanın gıpta ettiği, ulaşım problemi olmayan, herkesin keyifle yaşayabildiği kent olma özelliğine sahip olacak" değerlendirmesinde bulundu.

2019 itibarıyla metro ağı uzunluğu 400 kilometreyi bulacak

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Topbaş, 2019 itibarıyla hatların uzunluğuna bakıldığında metro ağı uzunluğunun 400 kilometreyi bulacağını söyledi.

Topbaş, Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olup olmayacağına ilişkin soru üzerine, "Belediye başkanı olmak değil, kente hizmet etmek... Birileri belediye başkanı olmak, birileri de hizmet etmek isteyebilir. Bunlar ayrı şeyler. Biz bu kente hizmet ediyoruz. Bu kenti getirdiğimiz nokta ortada. Birileri de belediye başkanı olmak için heyecanlarını gizlemeyebilir. O ayrı bir şey. Biz ona bakmıyoruz. Sorumluluğumuzu yerine getirme heyecanı yaşıyoruz" diye konuştu.

İstanbul için planlanan metro hatlarının sinevizyon eşliğinde tanıtımının yapıldığı toplantıya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ile İstanbul Milletvekili Hakan Şükür de katıldı.

İstanbul'da yapılacak raylı sistemler

İstanbul için 2014-2019 yıllarında raylı sistemler 400 kilometre olarak planlanırken, Yenikapı-Aksaray metro hattı 2014'te hizmete girecek.

Kartal-Kaynarca, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe, Levent-Rumeli Hisarüstü metro hatları ile Mecidiyeköy-Zincirlikuyu-Altunizade-Çamlıca teleferik hattının 2015'te hizmete sunulması öngörülürken, 2019'a kadar Sabiha Gökçen Havalimanı-Pendik, Yenikapı-İncirli, Halkalı-Arnavutköy-3. havalimanı gibi kentin birçok yerinde raylı sistemle ulaşım sağlanması hedefleniyor.   (AA)
Kayıt Tarihi  : 27 Eylül 2013 15:16

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari