FacebookTwitterRSS
15 Ekim 2018, 23:48

İyiliğin yaygınlaşması için çaba harcanmalı

iyiligin-yayginlasmasi-icin-caba-harcanmali

Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "İyiliğin yaygınlaşması için çaba harcamayanlar, kötülüğe maruz kalır, çocuklarına da kötülüğün egemen olduğu bir dünyayı miras bırakırlar" dedi.

...

İSTANBUL

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Uluslararası Hakların Korunması ve Eğitim Derneği (HAKEDER) ile Beykoz, Üsküdar ve Zeytinburnu belediyelerinin işbirliğiyle Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Çocuk ve Mahrumiyetler Sempozyumuna katıldı. 

Açılışta konuşan Erdoğan, sempozyum boyunca dünya çocuklarının maruz kaldığı olumsuzlukların ve onları bekleyen yeni tehditlerin masaya yatırılacağını söyledi.

Dünya nüfusunun önemli bir kısmının savaş, çatışma ve terörün gölgesinde ya da bunun riski altında bulunduğuna işaret eden Erdoğan, "Yoksulluğun ya da açlığın nedeni en başta insandır. Çatışmanın, savaşın ve terörün taşıyıcısı en başta insandır. İnsanın maruz kaldığı mahrumiyetlerin, hak ihlallerinin nedeni de insanın ta kendisidir" diye konuştu.

Emine Erdoğan, dünya üzerinde açlığa, yoksulluğa ve ölüme zemin hazırlayan her insanın çocukluk evresinden geçtiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Çocukluğunu iyi yaşayamayan, çocukluğunda iyi eğitim alamayan, şefkati, sevgiyi ve aile sıcaklığını teneffüs edemeyen insanlar, bugün karşı karşıya olduğumuz sorunları ortaya çıkarmıştır. Siz çocuğunuza ne kadar aydınlık bir gelecek hazırlarsanız hazırlayın, çocukluğu elinden alınmış bir başkası gelip o geleceği darmadağın edebilir.

Bizim medeniyetimizde çok temel, çok değerli bir ilke vardır; kendiniz için istediğinizi başkası için de isteyeceksiniz, istemediğinizi başkası için de asla onaylamayacaksınız. Kendi çocuklarınız için inşa ettiğiniz dünyayı, başka çocuklar için de inşa etmek, bunun gayreti içinde olmak zorundasınız.

Çözümün bir parçası olmayanlar sorunun bir parçası olur ya da sorunun bir tarafı olurlar. İyiliğin yaygınlaşması için çaba harcamayanlar, kötülüğe maruz kalır, çocuklarına da kötülüğün egemen olduğu bir dünyayı miras bırakırlar. Bugün yaşadığımız her olumsuzluk, iyi yetişmemiş, iyi yetiştirilememiş çocukların, büyüdüklerinde ortaya koydukları eserdir.

Çok geç olmadan, bugünün çocukları daha büyümeden aydınlık bir geleceğinin inşası için çocuk yüreklerini şimdiden inşa ve imar etmeliyiz."

  (AA)
Kayıt Tarihi  : 26 Nisan 2013 14:20

En Çok Okunanlar
Diğer Haberler
Hakkımızda Künye
Kategoriler ÜsküdarİstanbulTürkiyeDünyaPolitikaSpor
 EkonomiSağlıkYaşamKültür SanatBilim TeknolojiGenel
İletişim Görüş Öneri Email
Multimedya Foto Galeri Video Galeri
Üsküdarca Web Sitesi Üsküdar hakkında haberler. beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari